• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İmamoğlu, ‘Katılımcı Bütçe’ uygulaması ile önerilen projeleri kamuoyuyla paylaştı

İmamoğlu, ‘Katılımcı Bütçe’ uygulaması ile önerilen projeleri kamuoyuyla paylaştı
0 0

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Katılımcı Bütçe’ uygulaması ile önerilen projeleri kamuoyuyla paylaştı.

11 Eylül 2021 Cumartesi 13:02

Projenin katılımcılığına ve İstanbullulara sağlayacağı faydalara değinen İmamoğlu, katılımcılığın önemine vurgu yaparak "Tek aklın verdiği kararların şehirlere ülkelere yaşama topluma verdiği zararları her görmek isteyen insan çok yakın bir şekilde gözlemleyebilir ve şu an dünyada görebilir. Onun için bizi, kentimizi, ülkemizi ve insanlığı bu tür saplantılardan Allah korusun diye her zaman dua ediyorum" dedi. 

 

İstanbul'un ilk katılımcı bütçe projesi çalışmasına 4 bin 873 başvuru arasından teknik ve yasal olarak uygun görülen 191 proje, İstanbulluların beğenisine sunuldu. Bu projeler arasından 27 projenin 2022 yılında İBB bütçesi kapsamında hayata geçirilmesine karar verildi.

 

Katılımcı Bütçe uygulaması kapsamında seçilen projelerin tanıtımı için düzenlenen etkinlikte konuşan Ekrem İmamoğlu, "Çevre, sağlık, ulaşım, afet, sosyal hizmetler, kültür gibi farklı alanlardaki bu projeler İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak ve güzelleştirecek projeler. Çünkü bunlar İstanbulluların eksikliğini hissettiği ve düzeltilmesini arzu ettiği ve önerdiği konulardır. İstanbulluların öncelikle uygulanmasını talep ettiği projelerdir" dedi. 

 

Seçilen projelerin içeriklerine ilişkin konuşan İmamoğlu, bunun resmi bir başlangıç ve milat olduğunu, bu girişimlerin geliştirilmesi ve büyütülmesini istediklerini ifade etti. İmamoğlu, "Zaman içerisinde özellikle İstanbul'un çok kıymetli sivil toplum kuruluşlarının, farklı mekanizmalarının sistemli bir şekilde bir kentin bütçesinin yapılması konusunda siyasetten ari bir platformda çalışmanın bir parçası olmalarını sağlamak ve onların da sürece etkin bir şekilde katılmalarını sağlamayı hedefliyoruz" dedi. 

 

İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle:

 

"Biz yönetimlerimizin bütün aşamalarında vatandaşlarımıza söz hakkı vermeyi ilke edindik. Meydanlarımız vatandaşla tasarladık. Füniküler hattındaki kullanacağımız treninin rengine varıncaya kadar vatandaşların katkılarını aldık. Otobüslerdeki koltukların rengini sorduk. İstanbul'un birçok noktasında aldığımız birçok kararı orada yaşayan vatandaşlarımızın görüşlerine başvurarak karar verdik. Çünkü biz bu kentin yaşayanlarının aklına güveniyoruz. Bizi sadece ve sadece buraya seçerek tek başına karar ver diye hiç kimsenin seçtiğine inanmıyoruz. Bizi, 'bizi yönetirken bizim aklımızı kenara itme, bizimle düşün bizimle konuş bizimle karar ver' diye seçtiklerine inanıyoruz"

 

"Tek aklın verdiği kararların şehirlere ülkelere yaşama topluma verdiği zararları görüyoruz"

 

"Bakınız geçen gün bir gazeteye kendi aklına güvenen benim arkadaşım olamaz diye manşet oldu gazetede ama tam o değildi. Sadece kendi aklına güvenen kişi benim yol arkadaşım olamaz. Tabiki kendi aklına güvenecek ama karar mekanizmasını oluştururken yanındaki insanların katılımını sağlamayan, bulunduğu ekosistemdeki insanların bu sürece dair hangi fikre sahip olduğunu sorgulamayan ve onları sürece katmayan benim arzu ettiğim kişi değildir ve benim arkadaşım olamaz"

 

"Ben şunu arzu ediyorum; İstanbul'da bir kararı olgunlaştırırken ve İstanbul'un meclisine sunarken o demokratik sürecin olgunlaşmasını sağlarken olabildiğince binlerce konusuna göre onbinlerce vatandaşın öngörüsünün süzülerek bana geldiği bir sistemi var etmek. Bir kent o zaman kolayca kusursuzca yönetebilir. Tek aklın verdiği kararların şehirlere ülkelere yaşama topluma verdiği zararları her görmek isteyen insan çok yakın bir şekilde gözlemleyebilir ve şu an dünyada görebilir. Onun için bizi, kentimizi, ülkemizi ve insanlığı bu tür saplantılardan Allah korusun diye her zaman dua ediyorum. Tam aksine katılımcılığın, bu dünyada yaşayan her insanın bize katacaklarını, o zenginliği görüyorum"

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha