• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İmamoğlu musluğu kesti: İBB’den her ay hükümete yakınlığı ile bilinen TürkMedya’ya 10 milyon lira aktarılıyormuş

İmamoğlu musluğu kesti: İBB’den her ay hükümete yakınlığı ile bilinen TürkMedya’ya 10 milyon lira aktarılıyormuş
0 0

Ekrem İmamoğlu seçim sürecinde koltuğu devraldığında hükümete yakın şirketlere akıtılan musluğu keseceğini söylemişti. Geçtiğimiz günlerde hükümete yakınlığıyla bilinen TürkMedya’ya İBB'den giden paranın kesildiği ileri sürüldü.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 16:02

AKP’nin itiraz etmesi üzerine YSK kararıyla yeniden yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerini CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu rakibi AKP’li Binali Yıldırım’a yüzde 9 oy oranı farkı atarak kazanmıştı. 

 

Yerel seçim sürecinde en çok tartışılan konulardan biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kasasından yandaş şirketlere, derneklere, vakıflara aktarılan kaynaklardı. Para aktarılan sektörlerden biri de hükümete yakınlığı ile bilinen medyalardı.Ekrem İmamoğlu seçim sürecinde koltuğu devraldığında hükümete yakın şirketlere akıtılan musluğu keseceğini söylemişti.

 

Geçtiğimiz günlerde hükümete yakınlığıyla bilinen TürkMedya’da başlayan işten çıkarmaların arkasında bu musluğun kesilmiş olduğu öne sürülüyor.

 

İddiaya göre, AKP döneminde TürkMedya’ya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden her ay “reklam geliri” adı altında 10 milyon lira bütçe aktarılıyordu. Ancak İmamoğlu sonrası bu bütçe kesildi.

 

Star, Akşam ve Güneş gazeteleriyle 24 TV’yi bünyesinde bulunduran TürkMedya’da dün geniş çaplı bir tenkisat başlatılmıştı. İşten çıkarılanlar arasında, 24 TV’nin iki tanınan ekran yüzü Zeliha Saraç ve Ersoy Dede’nin yanı sıra gece editörü Muhammet Özcan, gece moderatörü Serkan Bayan ve şef yönetmen Murat Karahan bulunuyor.

 

Medyaradar’ın haberine göre, 24 TV’nin yüzde 40 küçülmeye gideceği söyleniyor. Tenkisatın, Akşam, Güneş ve Star gazetelerine de yansıyacağı ifade ediliyor.

 

İddiaya göre, Türkmedya’da yaşanan bu krizin arkasında AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kaybetmesi var. Ekrem İmamoğlu’nun İBB’nin başına geçmesinin ardından TürkMedya’ya aktarılan bütçe kesilince, söz konusu şirkette mali sıkıntı yaşanmaya başladı.

 

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha