• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İmamoğlu'ndan İstanbul Havalimanı açıklaması: Bu şehrin 10 milyar euro'yu çöpe atma olanağı yok

İmamoğlu'ndan İstanbul Havalimanı açıklaması: Bu şehrin 10 milyar euro'yu çöpe atma olanağı yok
0 0

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul Havalimanı'nın fütursuzca ve şuursuzca taşınmasının bu kente bedeli büyük oldu" dedi.

18 Mayıs 2022 Çarşamba 12:52

İstanbul Büyükşehir Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Atatürk Havalimanı ihalesini alan firmanın sözleşme tarihinin 16 Mayıs olmasına rağmen iş makinelerinin günler öncesinden pistlere girdiğini açıkladı.

 

İmamoğlu, firma ve tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını da bildirdi.

 

Pandemi döneminde pistinin bir kısmına hastane inşa edilen Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesine dönüşümü için nisanda gizlice ihaleye çıkılmış, geçtiğimiz günlerde de iş makineleri piste girmişti.

 

Tepkiler sürerken İBB Meclisi üyesi İYİ Partili Ali Kıdık da yıkımın resmi yazıya dayanmadan başladığını belirterek ”Resmi yazı gelene dek korsan yıkıma ara verildi” demişti.

 

Florya Atatürk Kent Ormanı’nda basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, Atatürk Havalimanı ihalesini alan firmanın sözleşme tarihinin 16 Mayıs olduğunu ancak iş makinelerinin günler öncesinden pistlere girdiğini belgeleriyle açıkladı.

 

İmamoğlu, firma ve tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

 

İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

 

*Ülkemizin değerli bakanları ne diyor, “Şunu da yapamayanlar bizi eleştiriyorlar, hiçbir işi başaramamış insanlar bizim bu yaptığımız işleri engellemeye çalışıyorlar, zaten her şeye hayır dediler, yok bir otobüsü bile işletemeyenler…” diyen bakanları gerçekten şaşırarak, kraldan daha çok kral olmaya gayret eden bir dili kullanarak, insanları üzen kıran bir anlayışla bir süreç yönetiyorlar.

 

*Acı olan şu, İstanbul Havalimanı var artık bu bir realite. Bunu hiç kimse inkar etmiyor.

 

*Başlangıcında bu güne yapılan yanlışlar konuşuldu ama bugün onun zemini değil.

 

Bugün ne yazık ki ülkemiz dünyanın en pahalı borçlanan ülkesi.

 

*Bugün ne yazık ki ülkemiz dünyanın en pahalı borçlanan ülkesi. Türkiye’nin bu durumunda 10 milyonlarca Euro’yu çöpe atmanın ne anlamı var? Kime kazancı var?

 

*İstanbul Havalimanı’nın fütursuzca ve şuursuzca taşınmasının bu şehre birkaç bedelinden bahsetmek isterim.

 

*Daha düne kadar bu bölgenin havalimanı etkisi altında turizm alanı, ticari alanlar, merkezi iş alanları gibi planlanan noktalarda havalimanının yakın bölgesinde 50’nin üzerinde beş ve dört yıldızlı yapılar, oteller ne yazık ki boş ve ne yazık ki yeterince etkin kullanılamıyor.

 

*Yüzde 30-35 seviyelerindeki yoğunlukla hayatlarını sürdürmeye gayret ediyorlar.

 

*Bir anda karar veriliyor ve bir havalimanı yapılıyor. Bu havalimanına hala toplu taşımayla gidemiyoruz. Günün sonunda bu yapıldı. Biz göreve gelmeden önce bu soru soruldu, “Atatürk Havalimanı’yla ilgili ne düşünüyorsunuz?” diye.

 

*Şu anda bizim elde ettiğimiz rakamlara göre İstanbul Havalimanı’nın yapacağı ek imalat 5 milyar Euro’nun üzerinde.

 

*Atatürk Havalimanı’nın mevcut değeri ise, 4 milyar Euro’nun üzerinde. Biri diyor ki “Biz burayı kullanmayacağız ve oraya 5 milyar Euro yatırım yapacağız.

 

*Bunun anlamı hepimizin cebinden 10 milyar Euro’nun gitmiş olması. 1 milyar Euro’yu bile bulmakta ve borçlanırken de dünyanın en pahalı biçimiyle borçlanan ülkesi olduğunuz durumda böylesi adımlar atmak akılcı değildir. Eğer başka bir çıkarınız yok ise.

 

DAVA AÇIKLAMASI

 

*Ben hukuka güvenmek hukuka inanmak memleketin adalet sistemine her şeye rağmen doğru bir kararın alınmasına inanmak istiyorum.

 

MURAT ONGUN AÇIKLAMASI

 

*Murat Ongun benim yol arkadaşımdır. Başka görevleri vardır. Yine benim kararımla sözcülük makamını uygun görmüştüm.

 

*Siyasi rakiplerin de dezerformasyon çabasından dolayı sözcülük makamını kaldırdım. Ongun görevlerine devam ediyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha