• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İmamoğlu sel sonrası inceleme yaptı: Uyarı mekanizması geç ve eksik işledi

İmamoğlu sel sonrası inceleme yaptı: Uyarı mekanizması geç ve eksik işledi
0 0

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sağanak yağış sonrası su baskınlarının yaşandığı Eminönü alt geçitine gelerek incelemelerde bulundu

18 Ağustos 2019 Pazar 10:59

Dünkü su baskınlarında bir kişi ölmüş, çok sayıda ev ve işyerinde maddi hasar oluşmuştu.

 

İmamoğlu incelemelerinden sonra şöyle konuştu: “Fatih bölgesine 114 kilo civarında yağış düştü. Diğer ilçelerimizde de 40-45 kilogram yağış oldu. Arkadaşlarım 3 bin 800 civarındaki personel İstanbul’daki bu bölgelere müdahale etti. Yoğun bir emek gösterdiler.

 

Ama burada Meteoroloji’nin 12:30 itibariyle uyarısı ulaştı, biraz geç kalındı. Hatta oradaki uyarıda 40 kilonun altında bir yağış uyarısı vardı. Burada gecikme olması bizi üzdü açıkçası.

 

Daha sıkı ve yoğun iletişim ve tespit süreci oluşmalı diye düşünüyorum. Bir başka şey İstanbul’un uzun yıllardır bu ve buna benzer manzaraları, hatta ne yazık ki onlarca insanımızın öldüğü afetler yaşandı. Bu bir seferberliktir. Yeni iklim düzenine, yağış düzenine göre alınması gereken tedbirleri planlayıp hayata geçireceğiz.

 

Özellikle bulunduğumuz bölümde, tarihi yarım adada pis ve yağmur suyu kanalları iç içe. Tümüyle bunları ele almamız gerektiğinin farkındayız.”

 

‘Uyarı mekanizması geç işlemiştir’

 

“Uyarı dediğim mekanizma da tam onun için. Bu tür uyarılar sağlıklı işlediği takdirde bu tür yerlerde bizim bir kısım pompa ve bunun gibi aletlerle bekleme şansımız olurdu. Buradaki uyarı mekanizması geç işlemiştir. Buradaki esnafımızın sıkıntısını görüyoruz. Yeraltı geçişleri, özellikle burada deniz seviyesinin altına inilen noktalarda ne kadar aşılabilir.

 

Burada pompayla çözüm değil. Buralara kalıcı çözüm – biçim oluşturmamız lazım.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha