• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İmamoğlu-Yıldırım tartışmasından kalan soru: İmamoğlu seçilirse öğrencilere burs vaadini yerine getiremez mi?

İmamoğlu-Yıldırım tartışmasından kalan soru: İmamoğlu seçilirse öğrencilere burs vaadini yerine getiremez mi?
0 0

“Belediyenin gençlere burs vermesini CHP engelledi” diyen Binali Yıldırım’a 2008 yılında AYM'ye başvuruyu yapan CHP’den itiraz geldi.

17 Haziran 2019 Pazartesi 17:54

İmamoğlu, ortak yayında seçilmesi durumunda 75 bin öğrenciye burs vereceğini söyledi. Binali Yıldırım “Belediyeler burs veremiyor. Aslında veriyordu ama CHP konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürdü ve belediyelerin burs vermesini imkansız hale getirdi” dedi.

 

Yıldırım'ın sözünü ettiği başvuru 2008 yılında yapıldı. 

 

AKP oylarıyla kabul edilen düzenlemeyle üniversiteler ve devlet kurumlarının öğrencilere kredi vermesinin önü kesildi. Kredi Yurtlar Kurumu tek yetkili olarak konumlandırıldı. Ancak belediyeler bu düzenlemeden muaf tutuldu.

 

CHP, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda “Bunun üniversitelerin bilimsel ve idari özerkliğine müdahale olduğu, tekelci merkezi sistemin getirilmesinin hükümetin üniversite ve kamu yönetimi üzerinde baskı ve hakimiyet kurmasına yol açacağı” gerekçesiyle ilgili kanun düzenlemesinin iptalini istedi.

 

CHP’nin talebini değerlendiren AYM belediyelerin düzenlemeden muaf tutulmasının, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğuna hükmederek düzenlemeyi iptal etti.

 

AYM kararıyla birlikte o dönem Türkiye genelinde belediyelerden burs alan 350 bin öğrencinin bursu kesildi.

 

CHP’li Koç: Biz bazı vakıf ve kurumları dava ettik, belediyeyi değil

 

Yasayı o dönem AYM'ye taşıyan isimlerden biri de Haluk Koç'tu. Yıldırım'ın "CHP AYM'ye başvurarak belediyelerin bursunu kesti" iddiasına karşı çıkan Koç, "O dönem bir takım laiklik karşıtı FETÖ ve benzeri gruplar ve bağlaşıkları vakıflara, kurumlara burslar veriliyordu. Keyfi burs dağıtımı söz konusuydu. Biz de AYM’ye başvurduk, belediyelere açmadık davayı, isterlerse verirler belediyeler bursu" dedi.

 

CHP eski milletvekili İlhan Cihaner de Twitter'dan "Belediyelerin burs vermesine CHP’nin engel olduğu büyük bir yalan! Çıkarılan yasa üniversiteler ve diğer kurumların burs vermesine engel olduğu İçin AYM’ye gidildi. İptal kararı Belediyelerin burs vermesine de engel değildir" paylaşımında bulundu.

 

Independent Türkçe'ye konuşan Cihaner şu değerlendirmeyi yaptı:

 

"CHP'nin başvurusunda sadece belediyelere burs verme ayrıcalığına karşı çıkılıyor, sadece belediyeler değil, üniversiteler de burs versin, üniversitelerin özerkliğine engel bir durum var bu yasada diyor. Kaldı ki o kararda belediye ödenek ayırsın,  kredi yurtlar kurumuna burs vereceği öğrencinin ismini bildirsin (ki burada kişinin birden fazla yerden burs alınmasının önüne geçilmek isteniyor), siz de burs verin diyor. Bursa engel bir durum yok."

 

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha