• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İnce'nin "ağzımı açtırma" dediği "Sevim Tanürek cinayeti" nasıl örtbas edildi?

İnce'nin
0 0

"Görgü tanıkları dinlenmedi. Kaza yeri arazözle yıkandı. Ehliyetin sonradan alındığı araştırılmadı. Polisler tehdit etti. Kaza sonrası Burak Erdoğan kaçtı. Kaza öğle oldu, savcılığa 18.00’de gidildi. Burak Erdoğan apar topar İngiltere’ye gönderildi"

18 Haziran 2018 Pazartesi 01:02

Erdoğan, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Yalova’da dershane yöneticiliği yaptığı yıllarda öğretmenlerin sigorta primini yatırmadığını iddia etti.

 

Erdoğan'ın bu sözlerine İnce'den yanıt gecikmedi. İnce, “Her gün bir şeyler söylüyor. Tam 20 sene öncesine gitmişler. Dershanelerde iki türlü öğretmen çalışır. Emekliler için prim ödenir ama hiçbir faydası yoktur onun. Emekliler o paranın kendisine verilmesini isterler. Erdoğan eski defterleri açma bak açarım altında kalırsın. Dershanede 20 sene önce ceza kesilmiş. E ne olmuş? Sonra ödenmiş. İstersen gel bir de Sevim Tanürek cinayetini araştıralım. Açtırma ağzımı” diye çıkıştı.

 

 

Peki Sevim Tanürek olayı ne?

 

Ses sanatçısı Sevim Tanürek, Tayyip Erdoğan'ın en büyük oğlu olan Burak Erdoğan'ın kullandığı otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

 

Kaza, 1 Mayıs 1998′de İstanbul’da (Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi’nde) saat 11:45 sıralarında meydana geldi.

 

Kazada 34 ABR 93 plakalı Opel marka aracın çarptığı Türk Sanat Müziği sanatçısı Sevim Tanürek Alman Hastanesi’nde vefat etmişti. Ünlü sanatçının ölümünün ardından Erdoğan hakkında “Dikkatsizlik ve Tedbirsizlik ile Hayati Tehlike Teşkil Edecek Derecede Yaralamaya Sebebiyet Vermek” suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde TCK 459/2 maddesi uyarınca 3 aydan 20 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

 

Kazaya ilişkin yargılama sürecinde Ahmet Burak Erdoğan tamamen suçsuz bulunmuş, kazanın kusuru bütünüyle (8/8) Sevim Tanürek’e yüklenmişti. Bu rapor aynı daire tarafından 20 Ocak 2000′de teyit edilmişti.

 

Bu rapor hazırlanırken Eyüp Çakmak ilgili ihtisas dairesinin başındaki kişiydi. Mahkemenin 2 Haziran 2000 tarihli duruşmasında, Ahmet Burak Erdoğan’ın beraatine karar verilmişti.

 

Gazeteci Mustafa Hoş ise Sevim Tanürek ile ilgili kitabında yer verdiği bilgileri sosyal medya hesabından paylaştı. Hoş, paylaştığı bilgilerde Tanürek'in eşinin çok baskı ve tehdit gördüğünü ileri sürüyor:

 

"Ahmet Ürek ölmeden söylediği son sözlerde 'Çok baskı yapıldı. Tehdit edildik' diyordu. Kan parası teklifleri reddedildi ama Sevim Tanürek’in ailesine bu kez dayanamayacakları baskı yapıldı"

 

 

 

Hoş, ailenin konuşmaması için mezar tapusunun rehin tutulduğunu iddia ediyor.

 

 

Mustafa Hoş'un kitabında yer verdiği iddialara göre cinayetin "örtbas" edildi:

 

"Görgü tanıkları dinlenmedi. Kaza yeri arazözle yıkandı. Ehliyetin sonradan alındığı araştırılmadı. Polisler tehdit etti. Kaza sonrası Burak Erdoğan kaçtı. Kaza öğle oldu, savcılığa 18.00’de gidildi. Burak Erdoğan apar topar İngiltere’ye gönderildi."

 

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha