• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İnşaat Mühendisleri Odası: Suçlu yağmur değil, yapanlar, yaptıranlar ve denetlemeyenlerdir

İnşaat Mühendisleri Odası: Suçlu yağmur değil, yapanlar, yaptıranlar ve denetlemeyenlerdir
0 0

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde meydana gelen 24 kişini yaşamını yitirdiği ve 318 kişinin yaralandığı tren kazasında ihmal tartışmaları sürüyor.

9 Temmuz 2018 Pazartesi 16:30

İktidar kazaya yağmurun ve hava koşullarının sebebiyet verdiğini iddia ederken, İnşaat Mühendisleri Odası’ndan “Suçlu yağmur değildir, ihmal var” açıklaması geldi.

 

İMO, yaptığı açıklamada, demiryolu hatlarının muayene ve bakımının düzenli bir şekilde yapılmasının önemine dikkat çekti.  Açıklamada, menfezin üst kısmı ile rayların arasında bulunan zeminin son günlerde meydana gelen yağışlar nedeniyle gevşemiş olduğu, bu durumun da zeminin göçmesine sebep olduğu belirtildi.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

 

“Suçlu yağmur değildir. Yapanlar, yaptıranlar ve yapılmış olanı denetlemeyenlerdir. Yetkililer her afet sonrası yaptıkları gibi konunun özünü unutup sonucuna göre hüküm veriyorlar. Yapı ruhsatlarından mühendis ve mimarların imzalarının kaldırılmış olmasının acı sonuçlarını, ileride fazlasıyla yaşayacağımızın altını bu kazayla birlikte bir kez daha çizmek isteriz.”

 

Demiryolu hattının zeminin taşıma gücü zayıf olan tarım alanlarından geçtiğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası, ilk belirlemelere göre ciddi bir ihmal olduğunu, demiryolu hattı yapılırken göçme, çökme ve tabaka kayması ve boşalması ile ilgili bilgilerin dikkate alınmadığını vurguladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha