• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İran: Uranyum üretimindeki kısıtlamalara artık uymuyoruz

İran: Uranyum üretimindeki kısıtlamalara artık uymuyoruz
0 0

İran Atom Enerjisi Kurumu, 2015 tarihli nükleer anlaşma kapsamındaki bazı taahhütlerin uygulanmasının durdurulduğunu açıkladı.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 17:51

Kurumdan ISNA haber ajansına yapılan açıklamada, ‘İran’ın artık zenginleştirilmiş uranyum ve ağır su üretirken herhangi bir kısıtlaması olmayacağı’ belirtildi.

 

2015’teki nükleer anlaşma kapsamında Tahran’ın 300 kilogram sınırıyla düşük zenginleştirilmiş uranyum üretmesine ve 130 ton civarında su sınırıyla ise ağır su üretmesine izin veriliyordu.

 

ABD’nin İran nükleer anlaşmasından tek yanlı olarak çekilmesinden bir yıl sonra, İran, geçen hafta nükleer anlaşma kapsamında uyguladığı ‘bazı taahhütleri’ yerine getirmeyi bırakacağı konusunda İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya’yı bilgilendirmişti.

 

İran’ın attığı bu adımlar nükleer anlaşmayı henüz ihlal etmiyor. Ancak İran, ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin ardından, anlaşmada kalan diğer ülkeleri, 60 gün içinde İran ekonomisini ABD yaptırımlarından koruyamadığı takdirde, zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artırmaya başlayacağı konusunda uyarmıştı.

 

Avrupa Birliği (AB) ile Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanları, İran nükleer anlaşmasına halen bağlı olduğunu, ancak Tahran’ın ültimatomlarını kabul etmeyeceğini belirtmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha