• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İsrailli bilim insanları: Covid-19'u öldüren elektrikli maske ürettik

İsrailli bilim insanları: Covid-19'u öldüren elektrikli maske ürettik
0 0

İsrailli bilim insanlarının, koronavirüsü (Covid-19) öldürdüğünü belirttikleri elektrikli bir yüz maskesi geliştirdiklerini duyurdu.

24 Mayıs 2020 Pazar 16:24

Karbon fiber tabaka içeren ve yeni geliştirilen maskenin Covid-19'u yok ettiği belirtilirken, bir süre önce de ABD'li araştırmacılar, N95 tıbbi malzemeleri kızılötesi ışınlarla temizleyen teknikler kullanmaya başlamıştı.

 

Independent Turkish'in FR24'ten aktardığı habere göre, İsrail merkezli Technion Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bulunan malzeme bilimi ve mühendislik fakültesi araştırmacıları, karbon fiber bir iç katman barındıran maskenin bu katmanda toplanan koronavirüsler gibi patojenleri imha edebildiğini kaydetti.

 

maske

 

Karbon fiber tabakanın, yaygın bir akıllı telefon şarj aletiyle sağlanabilen elektrik akımını kullanarak ısındığı açıklanırken, araştırmacılar maskenin patenti için ABD'de başvuru yaptı.

 

Söz konusu maskenin 1 dolara satılması planlanıyor.

 

Yeniden kullanılabilir türde maskelerin geliştirilmesinin, pandemi boyunca tek kullanımlık maskelerin kullanılmasının artmasıyla oluşabilecek çevresel kirliliği de azaltabileceği belirtildi.

 

Kendi kendini temizleyen maskenin prototipi, başka bir İsrailli araştırmacının uzaktan kumandalı bir ağız içeren ayrı bir yüz maskesi geliştirmesinin ardından geldi. Bahsi geçen maskenin insanların maskelerini çıkarmadan da restoranlarda yeme ve içmeye devam etmesini sağlayacak şekilde tasarlandığı ifade edildi. 

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha