• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İstanbul'da Las Tesis performansı sonrası gözaltına alınanlar neyle suçlanıyor?

İstanbul'da Las Tesis performansı sonrası gözaltına alınanlar neyle suçlanıyor?
0 0

İstanbul'da kadına karşı şiddeti protesto için düzenlenen eylemde yedi kişinin gözaltına alınmasını kadın girişimleri tepkiyle karşıladı. Yöneltilen suçlamalar arasında "Cumhurbaşkanına hakaret" de var.

9 Aralık 2019 Pazartesi 11:10

İstanbul'da Pazar günü Kadıköy İskele Meydanı'nda Kadın Meclisleri'nin çağrısı üzerine, Şili'de başlayan akıma destek vermek üzere yüzlerce kadının gerçekleştirdiği Las Tesis performansı sonrası 6'sı kadın 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara, "toplantı ve yürüyüş kanunlarına muhalefet, cumhurbaşkanına hakaret ve devlet kurumlarını aşağılama" suçlamaları yöneltildi.

 

Şilili kadınlardan oluşan feminist Las Tesis örgütü geçtiğimiz günlerde kadına yönelik cinsel saldırı ve şiddet suçlarını protesto etmek için bir koreografi hazırladı ve dansın görüntüleri kısa sürede sosyal medyada hızla yayıldı.

 

Bunun üzerine farklı ülkelerdeki kadınlar da bu akıma katılarak ülkelerinde kamusal alanlarda Las Tesis performansı sergileyerek kadına yönelik şiddete tepki gösterdi.

 

Türkiye de kadınlar, Kadın Meclisleri'nin çağrısı üzerine Pazar günü İstanbul ve Ankara'da Las Tesis performansı sergiledi ancak İstanbul'da polis yüzlerce kadının katıldığı eyleme müdahale etti.

 

Kadıköy İskele Meydanı'ndaki polis müdahalesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Sevda Yeniköylü, Nisa Kör, Yaprak Okatalı ve Seda Elhan Barbaros gözaltına alındı.

 

İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada, şarkının Türkçe çevirisinde geçen "tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hakimler, devlet ve başkan" sözlerinin "suç olduğunu" belirtti.

 

'Ters kelepçe suretiyle ölçüsüz kuvvet uygulandı'

 

BBC Türkçe'ye konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Esin Yeşilırmak ise Şili, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde kadınların özgürce sergilediği bu performansın Türkiye'de "suç" sayılmasından ötürü şaşkın olduklarını söyledi:

 

"Böyle bir şeyi hiç beklemiyorduk. Tüm dünyada, tamamen kadın cinayetlerine tepki olarak yapılan bir eylem. Şarkı sözleri özel olarak herhangi bir ülkenin devlet başkanına ya da kurumlarına hitap etmiyor. Tamamen hukuksuzca gerçekleştirilen bu gözaltı işlemiyle karşı karşıya kalmamız gerçekten hayret verici."

 

Şarkıda geçen "Tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hakimler, devlet ve başkan" sözlerinin orijinal metinden çeviri olduğunu ifade eden Avukat Yeşilırmak, polislerin dans performansı bittikten sonra müdahaleye başladığını anlattı:

 

"Kadınlar, dans performansı bittikten sonra yürüyüş yapılmayacağı zaten yetkililere iletmişti ve dağılma esnasında sadece "Asla yalnız yürümeyeceksin" ve "Kadın cinayetlerini durduracağız" sloganları atıldı. Ancak şarkıda geçen kelimeler sanki slogan olarak atılmış gibi bir suçlamayla altı arkadaşımız ve bir çocuk; toplantı ve yürüyüş kanunlarına muhalefet, cumhurbaşkanına hakaret ve devlet kurumlarını aşağılama suçlamalarıyla gözaltına alındı.

 

"Haklarındaki 24 saatlik gözaltı kararı bugün saat 16.00'da dolacak. Bu sabah adliyeye çıkarılacaklarını ve serbest bırakılacaklarını düşünüyoruz."

 

6 kadının emniyette ifadeleri sırasında yanlarında bulunan Avukat Tuba Torun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kadınlara müdahale eden polislerin yasada öngörülen sınırların ötesine çıktığını belirtti:

 

"Performans esnasında da orada olan biri olarak söyleyebilirim ki; polis yasada öngörülen kalabalığı dağıtma usulünü yerine getirmeden müdahale etti. 3 kere çağrı yapmadı, 15 dakika beklemedi, kalabalığı yola doğru sürükleyerek itti.

 

"İki yol arasındaki kısımda çembere aldı, koridor açın dağılacağız diyerek sokağa doğru yürüdük, bu kez sokakta iki ucu da kapatmak suretiyle kıstırdı, kalabalığa dağılma fırsatı vermeden gözaltı yaptı."

 

'Gözaltına alınanlardan ikisinde ciddi darp izleri var'

 

Avukat Esin Yeşilırmak ise gözaltına alınan müvekkilleriyle görüşmek ve ifadeleri sırasında yanlarında olmak için emniyete gelen 6 avukatın emniyet binasına dahi alınmadığını anlattı:

 

"İçeriye sadece 2 avukat aldılar. Biz 6 avukat olarak müvekkillerimize görüşmek saat 19.30'dan 22.30'a kadar 3 saat kapıda bekledik ancak hiçbir gerekçe göstermeden bizi Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü kapısından içeri bile almadılar.

 

"Haklarında tutanak tuttuk. İstanbul Barosu'ndan Avukat Hakları Merkezi'ni ve Kadın Hakları Merkezi devreye girdi ama yine de sonuç alamadık. En sonunda saat 23.30 sıralarında, müvekkillerimizin ifadeleri alındıktan sonra 'Girebilirsiniz' dediler ve ancak o zaman görüşebildik."

 

Yeşilırmak, gözaltına alınan Ayşen Ece Kavas'ta ve Yaprak Okatalı'da ciddi darp izleri olduğunu; Kavas'ı darp eden çevik kuvvet polisinin kask numarasını alıp hakkında şikâyette bulunduklarını ifade etti.

 

Avukat gözaltına alınan erkekle ilgili olaraksa, "Çocuk gözaltı için farklı bir şubeye götürüldüğü için onun durumundan geç haberimiz oldu. Henüz 17 yaşında olduğu için çocuk şubede gözaltında tutamazlar, bilgilerini alıp bırakıldığını tahmin ediyoruz" dedi.

 

İstanbul Valiliği: Platform üyeleri suç oluşturan sloganlar atmaya devam ettiler

 

İstanbul Valiliği tarafından Pazar akşamı yapılan açıklamada ise performans sergilemek üzere Kadıköy İskele Meydanı'nda bulunan kadınların "dağılmamakta ısrar ettiği" belirtildi.

 

"Şili ülkesindeki kadın hakları ve kadınlara yönelik şiddet konularına dikkat çekmek" amacıyla yapıldığı kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 

"Platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sonrasında atılan sloganlarda "tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hakimler, devlet ve başkan" şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır.

 

"Ancak; grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alan boşaltılmaya çalışılmıştır."

 

Gözaltına alınan kişilerle ilgili olaraksa, "Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan 7 şahıs" denildi.

 

Kadınların gözaltına alınmasının ardından sosyal medyada da çok sayıda tepki mesajı paylaşıldı. "Asla yalnız yürümeyeceksin" etiketi Twitter'da Türkiye gündeminin üst sıralarına yerleşti.

 

Kadın Meclisleri: Kartal Anadolu Adliyesi önünde buluşuyoruz

 

Kadın Meclisleri, gözaltılara tepki göstermek için kadınları bugün saat 10.00'da İstanbul Kartal Adliyesi önüne çağırdı:

 

"Kadıköy'de yaptığımız Las Tesis performansında gözaltına alınan Fidan Ataselim, Ayşen Ece Kavas ve Kadın Meclisi üyesi diğer arkadaşlarımızı karşılamak için yarın saat 10.00'da Kartal Anadolu Adliyesi önünde buluşuyoruz. Kadın cinayetlerini durdurmak için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz."

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - FUNDANUR ÖZTÜRK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha