• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İstanbul'da yaşayan Ermeniler anlatıyor: Evim gibi gördüğüm şehirde kendimi güvende hissetmemeye başladım

İstanbul'da yaşayan Ermeniler anlatıyor: Evim gibi gördüğüm şehirde kendimi güvende hissetmemeye başladım
0 0

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle patlak veren krizde, Ankara, Bakü yönetiminden yana açık bir tutum alırken, İstanbul'da yaşayan bazı Ermeniler ise tedirgin.

29 Eylül 2020 Salı 14:31

Sosyal medyada, Ermeni vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Kumkapı'da, Azerbaycan bayraklarıyla donatılmış araçların görüntülerinin yayınlanmasının ardından, İstanbul'da yaşayan bazı Ermeniler diken üstünde.

 

Nefret söyleminin hedefi haline getirilen bazı Ermeni vatandaşlar tedirginliklerini ifade ederken, CHP eski Milletvekili Selina Doğan, "Akil olan herkes, müsabakada taraf tutar gibi davranmak yerine tüm taraflara itidal çağrısında bulunmalı" derken, Ermenistanlı gazeteci Varduhi Balyan, "Yaşamaya karar verdiğim, evim gibi gördüğüm şehirde kendimi güvende hissetmemeye başladım" ifadelerini kullandı.

 

Gazete Duvar'ın haberine göre, Ermeniler en fazla nefret söyleminin hedefi olan etnik grup. 2019 yılında Hrant Dink Vakfı tarafından hazırlanan rapor, Ermenilere yönelik tam 803 nefret söylemi üretildiğini ortaya koymuştu.

 

Doğan, Ermenilerin her daim 'sınır dışı edilme' tehdidine maruz kaldıklarını hatırlattı ve, "Geçmişte de benzer durumlar yaşandı. Mesela Türkiye’de bin bir zorlukla yaşayan Ermenistanlıların, hep topun ağzında bekletilerek sınır dışı edilmekle tehdit edildiklerini biliyoruz. Nitekim dün medyaya düşen Ermeni Patrikhanesi’nin önündeki kafileyi de gördünüz" dedi.

 

Doğan, "Akil olan herkes, müsabakada taraf tutar gibi bir tarafı tutmak yerine tüm taraflara itidal çağrısında bulunmalı ve savaş kışkırtıcılığından kaçınmalı. İnsanlığın içinde bulunduğu hal bunu mecbur kılıyor" uyarısında bulundu.

 

Ermeni gazeteci Balyan ise, son gerilimin bölgedeki diğer çatışmalardan farklı olduğu görüşünde.

 

"Farklılaşan yönlerden biri de Türkiye’nin taraflı ve kışkırtıcı tavrı. Gerek devlet mercilerinden, gerek sosyal medya kullanıcılarından üç gündür komşu ülke Ermenistan’a ve Ermenilere karşı nefret yayılıyor ve bu, haliyle İstanbul’da yaşayanları endişelendiriyor. Sevdiğim için yaşamaya karar verdiğim, evim gibi gördüğüm şehirde kendimi güvende hissetmemeye başladım. Sosyal medya kışkırtmalarının Türkiye’de yaşayan Ermenilere karşı somut saldırılara dönüşebileceğini geçtiğimiz temmuz ayında Kumkapı’da Ermeni ailelere yapılan saldırılarda gördük. Bunun doğuracağı sonuçları gözetmeksizin kışkırtıcı açıklamaların devam etmesi ve kartopu gibi büyümesi -akşam arkadaşımın evinde kalmayı tercih edecek kadar- kendi can güvenliğim için de endişe doğuruyor" yorumunu yapan Balyan şunları söyledi:

 

"İki ülkenin halklarının ne kadar benzediğini, Azerbaycanlı aile dostlarımız olduğunu duyarak büyüdüm. Bir gün gidip ailemin bırakıp kaçtığı evi görme, Azerbaycanlı arkadaşlarımla çay içme hayaliyle yaşıyorken, şimdi bölgedeki savaşı, diğer ülkelerin savaşı kışkırtmasını izliyorum. Ailem, her iki taraftaki dostlarım ve aileleri ve mevcut siyasetten dolayı onlarca yıldır bu cehennemi yaşamak zorunda kalan halklar için endişe ediyorum."

 

Güvenlik gerekçesiyle soyadını paylaşmayan ve Kapalıçaşrı'da kuyumculuk yapan Sarkis Bey ise ise endişesini şu sözlerle ifade etti:

 

"Mümkün mertebe böyle muhabbetlere girmemeye çalışıyoruz. Çünkü yüzümüze gülüyor arkamızdan küfür ediyorlar. Kimse ne olup ne bittiğini gerçekten öğrenmek istemiyor. Konuya dair hiçbir şey okumuyor, ne anlatabilirsin ki? Konu Ermeniler olunca sol, sosyalist değerlere sahip olduğunu ifade eden medya kurumları bile milliyetçi söyleme ayak uyduruyor. Ulusal medyayla aynı başlığı attılar.

 

Benim çevremdeki çoğu kişi gitmek istiyor. Nefret söyleminde hiç aşağı inmiyoruz, çünkü. Hep birinci sıradayız. İki çocuğum var. Mecburen onları düşünmek zorundayım. ‘Burada kalsam çocuklarıma bir şey olur mu?’ diye düşünüyorum, şu anda. Ebeveyn olmadan önce böyle bir durumum yoktu ama şimdi var."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha