• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İstanbul Tabip Odası: 'Hekimler hastalar arasında seçim yapmaya zorlandı'

İstanbul Tabip Odası: 'Hekimler hastalar arasında seçim yapmaya zorlandı'
0 0

Koronavirüs salgınının dokuzuncu ayında, Sağlık Bakanlığı'nın semptom göstermeyen pozitif vakaları da açıklamasıyla birlikte Türkiye Avrupa'da birinci, dünyada dokuzuncu sırada.

2 Aralık 2020 Çarşamba 16:37

İstanbul Tabip Odası (İTO), pandemi sürecinde İstanbul’daki sağlık hizmetlerinin durumuyla ilgili yayımladığı kasım ayı raporunda Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarının gerçeğin yalnızca bir kısmını gösterdiğini belirtti.

 

Raporda, “İstanbul’da birçok hastanede hastaların acil servislerde yatış sırası beklerken can verdiği ve hekimlerin de hastalar arasında seçim yapmaya zorlandığı” ifade edildi.

 

İTO Covid-19 İzleme Kurulu tarafından hazırlanan raporda, salgının giderek daha da artış gösterdiği ve sağlık hizmetlerinin vahim durumda olduğu açıklandı.

 

Düzenlenen basın toplantısında raporu açıklayan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, “Şu anda alınan önlemler çok yetersizdir ve bu haliyle sağlık kurumlarının bu yükü taşıması mümkün değildir. İstanbul’da birçok hastanede hastalar acil servislerde yatış sırası beklerken can vermekte, hekimler ise hastalar arasında seçim yapmaya zorlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamaların aksine İstanbul’da çok ciddi bir yoğun bakım yatağı sıkıntısı yaşandığını da belirten Ömeroğlu, “Özel hastane patronları bu salgın günlerinde dahi kendi kârlarının peşinde koşmakta. Sağlık kurumları ihtiyaca cevap veremez ve özel hastane patronları para ödeyemeyen vatandaşları hastanelerine kabul etmezken kendisi de hastane patronu olan Sağlık Bakanı Koca duruma seyirci kalmakta” dedi.

 

Salgında yaşanan vaka artışı nedeniyle sağlıkçıların iş yüklerinin de arttığına dikkat çeken Ömeroğlu, “Bu süreçte hastanelerden sağlık hizmeti alamayan yurttaşlar aile sağlığı merkezlerine yönelmekte, iş yükü giderek daha fazla artmaktadır. Öte yandan filyasyon ekipleri geceli gündüzlü çalışmalarına rağmen devasa sayılara ulaşan temaslı takiplerini yapmaya yetişememektedir” diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha