• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İşte 'koronavirüs fırsatçısı' 198 şirket

İşte 'koronavirüs fırsatçısı' 198 şirket
0 0

Koronavirüsün (Kovid-19) patlak vermesinin ardından krizi 'fırsat'a çevirerek fahiş fiyat artışına giden 198 firmaya hem ceza kesildi hem isimleri kamuoyuna ifşa edildi.

5 Nisan 2020 Pazar 15:41

Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulu tarafından 198 firmaya koronavirüsü fırsat bilerek talebi artan ürünlerde fahiş fiyatlandırma yapmaları nedeniyle, 10 milyon TL ceza kesildiğini açıkladı.

 

Bakanlık ceza miktarını ve ceza kesilen şirketleri internet sitesi üzerinden duyurdu. Ceza kesilen şirketlerin isimleri, satış yapılan mecralar ve faaliyet gösterdikleri iller de kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Açıklamada, 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle gerek 81 Ticaret İl Müdürlüğü gerekse Reklam Kurulu tarafından denetim altına alınan 7 bin 386 firmayla ilgili yasal sürecin devam ettiği belirtildi ve kanuna aykırı bulunan uygulamaların internet üzerinden gerçekleştirilmesi halinde aykırılığı gerçekleştiren firma hakkında 104 bin 781 lira, diğer satış yerlerinde gerçekleştirilmesi halinde ise 10 bin 475 lira idari para cezası uygulandığı vurgulandı.

 

Reklam Kurulunun gerekçeli kararının da yer aldığı duyuruda, haksız fiyata konu olan ürünler arasında maske, dezenfektan, kolonya, ateş ölçer, ıslak mendil ve gıda dikkati çekti.

 

İşte o firmalar:

 

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha