• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İzmir'de cami hoparlörlerinden 'Çav Bella' çalınmasıyla ilgili paylaşım yapan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı

İzmir'de cami hoparlörlerinden 'Çav Bella' çalınmasıyla ilgili paylaşım yapan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı
0 0

Camilerde çalınan Çav Bella şarkısını paylaşan CHP üyesi ve eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı.

22 Mayıs 2020 Cuma 17:13

Camiden müzik yayını yapılan anların görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan CHP eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, AKP'li sosyal medya hesaplarından hedef gösterilmesinin ardından dün gözaltına alındı.

 

Özdemir, emniyette ifadesinin alınmasının ardından, bugün öğle saatlerinde 'Dini değerleri aşağılama' suçundan adliyeye sevk edildi.

 

Banu Özdemir çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

 

Yarkadaş, Banu Özdemir'in tutuklama kararının ardından kendisine yaptığı açıklamayı Twitter hesabından paylaştı.

 

"BEN İNANÇLI BİR İNSANIM"

 

Özdemir'İn ifadeleri şöyle:

 

"O görüntüler, çeşitli internet sitelerinde yayınlandı. Ben de görüntüleri o sitelerden tam iki saat sonra indirdim ve paylaştım. Paylaşımlarımda bir hakaret, küfür, aşağılama yok. Ben inançlı bir insanım. Bunu zaten yapmam. Ancak ne yazık ki; benim paylaşımlarım sonrası bir grup trol önce beni hedef gösterdi. Ardından hesabımı ele geçirmeye çalıştılar. Sabaha kadar bununla uğraştım.

 

Sabah saatlerinde ise emniyetten arandım ve ifadeye davet edildim. Avukatım Süleyman Karadağ ile polise geldik ve ifade verdik. İfademizi tamamladıktan sonra, görevli polisler gözaltı işlemi uygulayacaklarını söyledi. Savcılık bu yönde talimat vermiş. Ve kendi ayağımla geldiğim karakolda gözaltına alındım. Geceyi de nezarette geçirdim. Polisler gayet nazik ve kibardı. Bir sorun yaşamadım. Zaten onlar da durumun saçmalığının farkındaydı.

 

Cuma sabahı ise polis, avukatımın evine giderek, ona emanet ettiğim telefonumu almış. Telefonum incelenmiş. Polisin raporuna göre, camiden çalınan Çav Bella marşını, ifademde de anlattığım üzere, haber sitelerinde yayınlanmasından tam iki saat sonra indirdiğim yazıyor.

 

"TUTUKLANMA TALEBİNİ MEDYADAN ÖĞRENDİM" 

 

Polis, görüntüleri hangi sitelerden saat kaçta aldığımı da raporlanmış. Orada da görüldüğü üzere, ben iki saat sonra paylaştım. Ancak ne yazık ki; savcı bunları dikkate almadı. Üstelik, adliyeye getirildikten sonra ifademe başvurmayacağını söyledi. Ardından da ifademi bile almadan tutuklamaya sevk etti. Tutuklamaya sevk edildiğimi de medyadan öğrendim.

 

HUKUKSUZ BİR KARAR

 

Hakim karşısına çıktım. Tüm bunları anlattım. Trollerin hedef göstermesi yüzünden gözaltına alındığımı, bir suç işlemediğimi, sevk maddesi olan TCK 216'daki kıstasların hiç birinin oluşmadığını ifade ettim. Hakim 'Bu paylaşımı yaptığında tepki alacağını düşünmedin mi?' diye sordu. Ortada bir suçun olmadığını, tepki gösterenlerin trolller olduğunu bir daha söyledim. Hakim, bana tepki twiti yazan bir kişiyi ismini vererek sordu. Tanıyıp tanımadığımı, trol olup olmadığını sordu. Tanımadığımı söyledim. Avukatım Süleyman da gerekli savunmayı yaptı. Hakim 10 dakika ara verdi. Ardından ise "Toplumda oluşan tepki"yi gerekçe göstererek tutuklanmama karar verdi. Ailemle görüşmeme izin de verdi. Hukuksuz bir karar bu."

 

“TUTUKLAMA HUKUKA AYKIRI”

 

Sözcü'ye açıklamalarda bulunan Özdemir'in avukatı Süleyman Karadağ şöyle konuştu:

 

– Hukuk çerçevesinde bir açıklama yapmamı isterseniz yapabileceğim hiçbir hukuki açıklama yok. Çünkü hukuk yok. Suçlama ve tutuklama kararı hukuka aykırıdır.

 

– Söz konusu olay ile Banu Özdemir'in hiçbir ilgisi yoktur. Müvekkilim sadece Twitter'da camilerden ‘Çav Bella' adlı şarkı yayınlandığı hakkında internette yayınlanan videoları paylaşmıştır. İlk paylaşan Banu Özdemir değildir. Müvekkilim, haber sitelerinde yayınlandıktan iki saat sonra paylaşmış, hiçbir yorumda bulunmamış, hatta ‘İzmir İl Müftülüğü bu konuda bir açıklama yapacak mı' diye sormuştur.

 

“GECE YARISI EVİME GELİP TELEFONU ALDILAR”

 

– Yazılmış, çizilmiş, oynanmış bir senaryo bu. Başından itibaren süreç normal işlemedi. Banu Özdemir ifade vermek için Emniyet'e gittiğinde polisler bana “Avukat bey, size şunu bildirelim, müvekkiliniz bugün burada kalacak” dedi. Yani daha ifadesi alınmadan gözaltına alınacağı belliydi.

 

– Banu hanımın telefonunu almadılar. Telefonunu bana verdi, evime götürdüm. Gece yarısı saat 00:40'ta polisler evime gelip benden telefonu aldılar. “Paylaşımda bir suç unsuru olmadığı için, telefonunu inceleyip, oradan başka bir şey tutturabilir miyiz, tutuklamaya başka bir gerekçe yaratabilir miyiz” diye aldılar ama bir şey bulamadılar.

 

“CHP’Lİ OLDUĞU İÇİN HEDEF SEÇİLDİ”

 

– Mahkemenin tutuklama gerekçesi, sosyal medyada çok fazla paylaşım olması ve halkın galeyana gelmesi. Ama biz şunu söyledik: Bu görüntüler müvekkilimden önce çeşitli internet sitelerinde yayınlandı, bir şey olmadı, Banu Özdemir iki saat sonra paylaşımca Ak Trol ordusunun hedefi olunca mı galeyan oluştu?

 

– Camilerimizin merkezi sistemine korsan saldırı düzenleyerek bu şarkıyı çalanları yakalamıyorlar, haber yapılan bir videoyu yorumsuz paylaşan Banu Özdemir'i tutukluyorlar.

 

– Banu Özdemir'in hedef seçilmesi, CHP'li olması ve “Ak Troller” diye tabir edilen kitlenin Twitter'da ona karşı bir linç kampanyası başlatmış olmasıdır. Olay, Özdemir'in parti kimliği üzerinden Cumhuriyet Halk Partisi'ne mal edilmeye çalışılmaktadır.

 

CHP’DEN İLK TEPKİ

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Twitter hesabından Banu Özdemir hakkında şu açıklamayı yaptı:

 

* İzmir adliyesine hiç yakışmadı. Banu Özdemir’i kurban seçtiniz. Camilerden müzik yayını yapan alçakları serbest bırakıp Banu Özdemir’i tutuklamaya sevketmek ve yandaş trollere tutuklandı diye yaydırmak, sonra infial oldu deyip tutuklamak adalet değil. Kınıyorum.

 

* Camilerden İzmir’de müzik yayını yapan alçaklar kim? Telsiz frekanslarını kim kullanıyor? Neden onlar yakalanmıyor da bu aczi soran Banu Özdemir tutuklanıyor. İzmir adliyesine kimler baskı yapıyor? Adliye trol yönetimine mi geçti? İnfial müzik yayınına değil de Özdemir’e mi?

 

* Canileri, tecavüzcüleri adli kontrol şartıyla salıp bir masumu cezaevine gönderen adaletinizi seveyim. Trollerin paralel Adalet Bakanlığı mı var? Onlar ne derse oluyor. Banu Özdemir’i değil suçluları yakalayın. Yoksa yakalayamaz mısınız? Troller mi istemiyor?

 

* İzmir’de camilerimize sahip çıkamayanlar serbest. Ama olanı anlatıp müftülük uyuyor mu demek suç. Banu Özdemir’i sadece trolleriniz istiyor diye tutukladınız. Ayıp. CHP hukukçu zulmüyle de, trol zorbalığıyla da,cami provakasyonunu siyaset aracı yapanlarla da mücadelesini sürdürecek.

 

* Banu Özdemir suçsuzdur. Onu kurban seçenler suçluları korumaktadır.

 

NE OLMUŞTU?

 

İzmir’deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün ‘Çav Bella’ (Bella Ciao/Hoşçakal güzelim) şarkısı çalınmıştı. Müftülükten yapılan açıklamada, yayının merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

 

Özdemir, İzmir'deki çeşitli cami minarelerinden Çav Bella marşının çalındığı anlara ait görüntüleri sosyal medyada paylaşmıştı. 

 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. 

 

Başsavcılıktan Özdemir'e ilişkin yapılan açıklamada, "Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmada bir danışmanlık şirketinde yönetici olarak görev yapan Banu Ö, Türk Ceza Kanunu'nun 216/3 maddesi kapsamında “Dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan gözaltına alınmıştır." ifadesine yer verilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha