• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İzmir'de cami hoparlörlerinden müzik yayınına ilişkin paylaşımları nedeniyle Banu Özdemir'e 3 yıla kadar hapis talebi

İzmir'de cami hoparlörlerinden müzik yayınına ilişkin paylaşımları nedeniyle Banu Özdemir'e 3 yıla kadar hapis talebi
0 0

Banu Özdemir hakkında, İzmir'de cami minarelerinden Çav Bella şarkısının çalındığı anların görüntüsünü sosyal medyadan paylaşması nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

4 Haziran 2020 Perşembe 13:00

İzmir'de cami minarelerinden Çav Bella şarkısının çalındığı anların görüntüsünü sosyal medyadan paylaşması nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Banu Özdemir hakkında hazırlanan iddianamede, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan cezalandırılması istendi.

 

AA'da yer alan habere göre, 20 Mayıs'ta gerçekleşen olayla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma tamamlandı, iddianame 50. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Buna göre, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan Özdemir hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

CHP üyesi ve Eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir paylaşımları nedeniyle gözaltına alınmış ve ardından "dini değerleri aşağılama" suçundan çıkarıldığı mahkemede tutuklanmış ve bir hafta sonra tahliye edilmişti.

 

İddianamede, "Banu Ö'nün ramazan ayında ve Ramazan Bayramı arifesinde sosyal medya üzerinden videolara hiç yer vermeksizin, yapılan eylemin kınanması mümkünken şüpheli tarafından alay ederek paylaşılması, dini hassasiyetler itibarıyla toplumun önemli bir kesiminde kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike oluşturacak şekilde kin ve nefrete yol açmaya matuf olduğu ve halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan cezalandırılması talep edildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha