• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Jandarma Komutanı Ali Öz'den tanığa: Söyleyin konuşmasın

Jandarma Komutanı Ali Öz'den tanığa: Söyleyin konuşmasın
0 0

Dönemin Jandarma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hüsamettin Polat, “Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz 'Coşkun İğci'ye söyleyin konuşmasın' dedi. Takibim üzerine uyarı cezası aldım” dedi.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 16:31

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 75'inci duruşması 2'nci gününde devam etti. Tanık olarak dinlenen dönemin Trabzon Jandarma Terör Olayları Kısım Amiri Gökhan Arslan'a tanıklığının gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle bir ay disiplin hapsi cezası verildi.

 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yedisi tutuklu 85 sanıklı davanın bugünkü duruşmasına tutuklu yargılanan dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz, tutuksuz yargılanan azmettirici Erhan Tuncel, Trabzon eski Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in aralarında bulunduğu sekiz sanık katıldı.

 

Duruşmada ilk olarak dönemin  Trabzon Jandarma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hüsamettin Polat tanık olarak dinlendi. Polat, cinayet tasarısının gündeme geldiği istihbarat toplantısından bahsederek, "Dink cinayeti sonrası Metin Yıldız (Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi) Ali Öz'e 'emriniz var mı' dedi. Öz, 'Coşkun İğci'ye söyleyin konuşmasın' dedi. Takibim üzerine Ali Öz'den uyarı cezası aldım. İleriki günlerde Okan Şimşek'e 'bildiklerinizi söyleyin' dedim" dedi.

 

Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan da cinayetin ardından görev sonuç raporunun değiştirilip değiştirilmediğini sordu. Polat, müfettişin ifadesini almadığını belirterek devam etti:

 

"Okan Şimşek, teftişten önce ‘eski görev sonuç raporu değiştirildi. Yeniler kondu, eklemeler düzenleniyor’ dedi. Bu olay sonrasında bazı sıkıntılar oldu."

 

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Başkan Horasan, Polat'a eski ifadesini anımsatarak, Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'nin haber elemanı olup olmadığını sordu. Polat da, "Metin Yıldız, İğci'nin haber elemanı olduğunu söylemişti. Toplantıda 'haber elemanımızdan bilgi aldık' demişti" diye yanıtladı.

 

Mahkemede dün tanık olarak dinlenen Coşkun İğci cinayetten önce Trabzon’da jandarma istihbarat görevlilerine Yasin Hayal’in Hrant Dink’i öldürmek için silah aradığı bilgisini verdiğini söylemiş ve devam etmişti:

 

“Veysel Şahin’le daha önceye dayanan bir arkadaşlığım vardı. Onun vasıtasıyla Okan Şimşek’le de tanıştım. Tanıştığımızda daha bu olay yoktu. 2006 Temmuz ayının başlarında Yasin Hayal bana Hrant Dink’i öldürüleceğini söyledi. Ben de bunu yapmaması için Veysel Şahin ve Okan Şimşek’e anlattım. Dediğini yapan biri olduğunu söyledim. Benden çıktı artık. Onların benden sonra neler yaptığını bilmiyorum. Vatandaşlık görevimi yaptım.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha