• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kaçırılan Türkmen yaşadıklarını mahkemede açıkladı: 271 gün gözlerim kapalı işkence gördüm

Kaçırılan Türkmen yaşadıklarını mahkemede açıkladı: 271 gün gözlerim kapalı işkence gördüm
0 0

2019 yılında kaçırılan altı kişiden birisi olan Gökhan Türkmen, dokuz ay boyunca yaşadıklarını mahkemede anlattı. Türkmen "271 gün işkence gördüm" dedi.

13 Şubat 2020 Perşembe 23:37

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, konuyu Meclis’te gündeme getirdi. 

 

Artı Gerçek'ten Derya Okutan'ın haberine göre, 'Gülen Cemaati' iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Gökhan Türkmen, uzun süredir ortalıklarda yoktu. Ailesinin açıklamasına göre, son olarak 2 Şubat 2019’da annesini aramış ve “Benden 10 günden fazla haber alamazsanız polise başvurun” demişti. 7 Şubat’ta ailesinin Antalya’daki evine giden Türkmen, akşamüzeri motorsikletle evden çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamamıştı. 

 

Türkmen, dokuz ay sonra Emniyet’te ‘ortaya çıktı.’ Antalya polisi, 5 Kasım 2019 tarihinde Zehra Türkmen’i arayarak eşinin Antalya Emniyet Müdürlüğü’nde olduğunu bildirdi. Buradan Ankara’ya getirilen Türkmen, tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konuldu. 

 

Gökhan Türkmen’in 'Gülen Cemaati' soruşturması devam ederken, Türkmen bir başka davadan dolayı ilk kez 7 Şubat 2020 tarihinde Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. 

 

Duruşmada bulunan Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesi Av. Murat Mehmet Atak’ın verdiği bilgiye göre, Türkmen’e atanan avukat Ayşegül Güney, savunma yapmayacaklarını söyledi. 

 

Bu sırada ayağa kalkan Türkmen, savunma yapmak istediğini, kendisine dikte edilen avukat Güney’i azlettiğini belirterek, Güney’in salondan çıkmasını istedi. Güney salondan çıktıktan sonra Türkmen, kayıp olduğu dokuz ay boyunca neler yaşandığını anlattı. 

 

Antalya’da polis yelekli üç kişi tarafından kaçırılarak ormanlık bir alana götürüldüğünü, burada elbiselerinin değiştirildiğini, daha sonra dört-beş saatlik araç yolculuğuyla bir merkeze götürüldüğünü belirten Türkmen, burada başka kişiler de olduğunu ancak tanımadığını ifade etti ve şöyle anlattı:  

 

Türkmen, “271 gün işkence, taciz ve tehdit altında kaldım. Gözüm sürekli kapalıydı. Dokuz ay boyunca bana işkence yapıldı. Lambaların açık olduğu yerde günlerce ayakta bekletildim. Ayakta kalmaktan bayılarak yere düştüm. Çok az yemek verildi, çok zayıfladım."

 

271 günün sonunda tekrar Antalya’ya götürüldüğünü belirten Türkmen, “Sanki Antalya’daymışım gibi beni tekrar Ankara’ya götürdüler” dedi. 

 

Bu açıklamalarının ardından mahkeme heyeti, durumu hem soruşturmayı yürüten savcılığa bildireceğini hem de savcılığa suç duyurusunda bulunacağını bildirdi. 

 

Av. Mehmet Murat Atak, Gökhan Türkmen’in üç kişilik odada tek başına tecrit altında tutulduğunu belirterek, “Can güvenliğinden endişe ediyoruz” dedi. 

 

Atak, altı kişinin cezaevinde aileleriyle görüşürken video kaydı yapıldığını ve yanlarında gardiyan bulunduğunu, Ankara Barosu’ndan avukat gittiği zaman da “sizi istemiyor” yanıtı verildiğini belirterek, “Tutukluluk değil resmen esaret bu” diye konuştu. 

 

Atak, şöyle devam etti:

 

“Diğer beş kişinin korktuğu için konuşamadığına inanıyoruz. Güvenli ortamda olurlarsa onların da konuşacağını düşünüyoruz. Bu konuda aileler çok yoruldular, aylardır savaşıyorlar.”

 

Gökhan Türkmen’in eşi Zehra Türkmen, bu konuda konuşmak istemediğini belirtti. Eşinin can güvenliğinden endişe ettiği anlaşılan Türkmen, duruşmadan sonra eşiyle görüştüğünü ve eşinin ‘yanıma sürekli birileri geliyor’ dediğini aktarmakla yetindi. 

 

Bu arada, Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin cezaevindeki altı kişiyle görüşebilmek için yeniden avukat görevlendireceği öğrenildi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha