• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde polis kadınlara gazla saldırdı

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde polis kadınlara gazla saldırdı
0 0

25 Kasım Kadın Platformu öncülüğünde Taksim'de bir araya gelen kadınlar, İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe geçti. Kadınların önünü barikatlarla kapatan polis, plastik mermi ve biber gazı ile müdahalede bulundu.

25 Kasım 2021 Perşembe 21:17

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü’nde yüzlerce kadın 25 Kasım Kadın Platformu’nun öncülüğünde Taksim Tünel Meydanı’nda bir araya geldi.

 

Kadınların buluşması öncesi, Beyoğlu’nun Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi başta olmak üzere birçok cadde ve sokak bariyerlerin yanı sıra zırhlı araç ve çevik kuvvet araçları ile ablukaya alındı. Polis ablukasına aldırış etmeyen kadınlar ve LGBTİ+lar, Tünel Meydanı’nda pankartları ile toplandı.

 

Artıgerçek’ten Yağmur Kaya’nın haberine göre, kadınlar ve LGBTİ+lar sık sık, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar”, “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları atıyor. Eylemde, “Patriarkaya karşı feminist özsavunmaya”, “Hükümet istifa”, “Ellerimizi ve sesimizi birleştiriyoruz”, “Aradığınız makbul kadına ulaşılamıyor, şu anda Taksim’de direnişte”, “Jin jiyan azadi”, “İsyanı yükselt” “Şüpheli kadın ölümü yoktur, gizlenen erkek şiddeti vardır”, “Hasta kadın tutsaklara özgürlük”, “Kürdüz kadınız buradayız” dövizleri taşıdı.

 

Yoğun polis ablukası altında toplanan kadınlar, zamlara ve kurdaki anı yükselişe tepki amaçlı “Hükümet istifa” dövizleri taşıyor. Katledilen kadınları, cezaevinde bulunan Kürt kadın siyasetçileri, Cumartesi Anneleri’ni anarak hep bir ağzından “Burada” diye haykırdı.

 

İstiklal Caddesi’nde bulunan Rus Konsolosluğu’nun önen kadar gelen kadınları polis kurduğu demir bariyerlerle engellemeye çalıştı. Kadınların yürümekte ısrar etmesi sonucunda polis plastik mermi ve biber gazı ile müdahalede bulundu.

 

Polis çok sayıda kişiyi darp ederken, aralarında gazetecilerinde bulunduğu çok sayıda kişi ise polisin attığı plastik mermiden yaralandı. Polis, Artı TV kameramanı Bilal Meyveci’yi ise doğrudan hedef aldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha