• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kadınlar Günü yürüşüne polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti

Kadınlar Günü yürüşüne polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti
0 0

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul Taksim'de toplanan kadınlara polis müdahale etti. İstiklal Caddesi üzerinde yürüyen gruplara coplarla müdahalede bulunan emniyet güçleri, TOMA'larla cadde girişini kapattı.

8 Mart 2019 Cuma 22:40

Polis, İstiklal Caddesi’ni tamamen boşaltırken göstericilerin tamamına yakınını da meydana sürükledi. Emniyet güçleri sadece küçük bir grubun caddede yürümesine izin verirken, daha sonra bu grubun da önünü keserek durdurdu.

 

İstiklal Caddesi'ndeki kadınların yürüyüşü 2003 yılından beri düzenli olarak yapılıyor.

 

 

Polisin ara sokaklardaki irili ufaklı gruplara müdahalesi devam ediyor. Polisin göstericilere müdahale ederken biber gazı ve plastik mermi kullanmasıysa tepki çekti.

 

Gösteriye katılan bazı kadınlar sosyal medya hesaplarından kısa videolar ve fotoğraflar paylaşarak polisin aşırı şiddet uyguladığı yönünde mesajlar attı. Bir grup kadınsa Sıraselviler Caddesi'ne yönelerek yürüyüşüne burada devam etti.

 

 

Ayrıca Taksim Meydanı'na çıkan metro çıkışları da kapatılırken, polisin Gezi Parkı tarafına yönlendirme yaptığı belirtildi.

 

Polis, '8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü' için toplanan kalabalığa önce izin vermiş ve İstiklal Caddesi'ne giren katılımcıların üstlerini aramıştı. Yürüyüşe çok sayıda sivil toplum örgütü ve bazı siyasi partilerin grupları da destek verdi.

 

 

Katılımcılar özellikle çocuk yaşta evliliklere ve cinsel tacize karşı mesajlar yazılı pankartlar taşıdı, kadın cinayetlerinin son bulması için sloganlar attı.

 

Etkinlik kapsamında sosyal medyada #FeministGeceYürüyüşü etiketi oluşturuldu.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşleri 1975 yılından beri Birleşmiş Milletler tarafından destekleniyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha