• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kalın, Kuzey Suriye hedefini açıkladı: ‘Ateşkes Telabyad ve Resulayn arasında ama daha fazlasını istiyoruz’

Kalın, Kuzey Suriye hedefini açıkladı: ‘Ateşkes Telabyad ve Resulayn arasında ama daha fazlasını istiyoruz’
0 0

Türkiye, Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı askerî harekâta ABD tarafından gelen yaptırım açıklamalarının ardından 120 saatlik ateşkes ilan ederek ara verdi.

20 Ekim 2019 Pazar 14:54

ABD’den Türkiye’ye gelen heyetle yapılan görüşmeler sonucunda ilan edilen ateşkese göre YPG’nin güvenli bölgeden güneye doğru çekilmesi gerekiyor. Ancak YPG’nin ne kadarlık bir alandan çekileceğine dair net açıklamalar da bulunmuyordu.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada Türkiye’nin niyetini açıkladı. Kalın “Ateşkes Telabyad ve Resulayn arasında ama daha fazlasını istiyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye ordusunun Türkiye sınırına yakın bölgelerden uzaklaşmasını ve böylece yaklaşık 2 milyon mülteciyi bu alana yerleştirmeyi istediğini ifade eden Kalın, bu konunun Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında salı günü yapılacak görüşmede konuşulacağını belirtti.

 

Kalın Ankara'nın sınıra yakın bölgelerde ne Kürt güçlerini ne de Suriye ordusunu istediklerini, sığınmacıların onların kontrolünde olan bir bölgeye gitmek istemeyeceklerini aktardı.

 

Hiçbir sığınmacıyı geri dönmeye zorlamayacaklarını söyleyen Kalın, sadece geri dönmek için güvende hissedecekleri bir alan oluşturmak istediklerini belirtti.

 

Kalın, ateşkes anlaşmanın Rasulayn ve Telabyad arasını kapsadığını ama sınırın tamamında 30 kilometrelik bir koridor istediklerini de söyledi.

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha