• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kalın: S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı

Kalın: S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı
0 0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ve Türkiye arasında krize neden olan 'S-400' ve 'F-35'lerle ilgili olarak yeni bir açıklama yaptı.

15 Kasım 2019 Cuma 18:27

S-400 ve F-35 için ortak mekanizmanın bugün itibarıyla çalışmalara başladığını duyuran Kalın, sürecin ABD ile ikili ilerleyeceğini ve S-400'lerin NATO sistemine entegre edilmeyeceğini ifade etti.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Haber'de Aysun Torun Orhan'ın sorularını yanıtladı.

 

Kalın, S-400 ve F-35'lerle ilgili olarak yaşanan yeni bir gelişmeyi duyurdu:

 

"ABD, 'NATO'nun burada bir rolü yok' dediler. Beyaz Saray'daki görüşmede benle O'Brien ile biz görevlendirildik. Biz S-400'leri alma kararını bir gecede vermedik. S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı."

 

'S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek'

 

Kalın sözlerine şöyle devam etti:

 

"S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek. Süreç ABD ile ikili ilerleyecek. Diyorlar ki 'S-400'leri elinizden çıkarmazsanız kat sayı uygularız.' Sonra dediler ki 'Türkiye'ye geldiği gün yaptırımı başlatırız.', bu aşamayı da geçtik. Şimdi 'Aktif hale getirdiğiniz takdirde' diyorlar. Geri adım söz konusu değil, Türkiye S-400'ü aktif edecek."

 

'Ocak ayının ilk yarısında Putin'in Türkiye ziyareti planlanıyor'

 

Kalın ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ocak ayının ilk yarısında Türkiye'de bir araya gelebileceğini söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha