• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Karar sonrası 8 başvuru yapılan İmralı'ya 1 kez gidildi

Karar sonrası 8 başvuru yapılan İmralı'ya 1 kez gidildi
0 0

Bursa İnfaz Hakimliği’nin yasağın kaldırılmasına hükmettiği 17 Nisan tarihli kararı sonrasında yapılan 8 başvurudan sadece 1'ine olumlu yanıt verildi.

16 Mayıs 2019 Perşembe 22:22

20 yılı aşkın süredir tutulduğu İmralı Cezaevi’nde, 27 Temmuz 2011'den beri avukatları ile görtüştürülmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan, öncülüğünü DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in yapıp, tüm cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemleri ile birlikte başlanan ölüm orucu eylemleri sonucunda 8 yılı aşkın süre sonra geçtiğimiz 2 Mayıs’ta avukatları ile görüştürüldü. Ancak bu görüşme sonrasında yapılan diğer başvurulara yanıt verilmemesi ve yine Hükümet’ten doğru bu konuda tek bir açıklama dahi yapılmaması nedeniyle eylemler devam etti.

 

Bu yöndeki çağrıların muhattabı olan hükümetin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den aylar sonra bu konudaki ilk açıklama geldi.

 

Gül, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) üyeleri ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, PKK Lideri Öcalan’a dair “Görüşme yasağına ilişkin kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi” dedi. 

 

Yine hükümlülerin avukatlarıyla görüşmesinin kanuni bir hak olduğunu belirten Gül, İnfaz Kanunu'nun hükümlülerin avukatlarıyla görüşme hakkını düzenlendiğini ifade etti. Gül, CPT heyetinin 7 Mayıs’ta İmralı’yı ziyaret ettiğini de açıkladı. 

 

YASAK 17 NİSAN'DA KALKTI!

 

Bakan Gül’ün bu açıklamaları gözleri yeniden İmralı’ya çevirdi. Avukatlarının, müvekkilleri Öcalan’la yapmak istedikleri görüşmeler “5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar"a dayandırılarak reddediliyordu. Bakan Gül’ün sözleri sonrası Öcalan’ın müdafiliğini yürüten Asrın Hukuk Bürosu’ndan yapılan açıklamada, bu yönde yapılan bir başvuru sonucunda görüşme yasağının mahkeme kararı ile 17 Nisan’da kalktığı ve yeni bir durum olmadığı vurgulandı.

 

Avukatlar, bu noktaya dikkat çekmekle birlikte “Bizler adalet/yargı mekanizması açısından en yetkili kurumlardan biri olan Adalet Bakanlığı’nın bu açıklamasını hukuken yapılması gerekenlerin ifadesi olarak değerlendiriyor ve tüm yargısal ve idari kurumları hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu. 

 

Mahkemenin görüşme yasağını kaldırdığı 17 Nisan tarihli kararı sonrasında avukatları, PKK Lideri ile görüşme talebiyle daha önce yaptıkları gibi haftada 2 kez Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. 

 

KARARA RAĞMEN AYNI GEREKÇE 

 

Mahkeme kararından sonraki ilk başvuru, 18 Nisan’da Faik Özgür Erol, Nevroz Uysal, Rezan Sarıca ve İbrahim Bilmez tarafından yapıldı. 2011 yılından bu yana yapılan 808’inci başvuruya, mahkeme tarafından kaldırılmasına rağmen yine 5275 sayılı yasa dayanak yapılarak Öcalan’a verilen “disiplin suçu” gerekçe gösterilerek ret yanıtı verildi.

 

YANIT VERİLMEDİ

 

809’uncu başvuru 25 Nisan’da yapıldı. Aynı isimler tarafından yapılan bu başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca olumlu ya da olumsuz hiçbir yanıt vermedi. 

 

GÖRÜŞME 2 MAYIS’TA YAPILDI

 

30 Nisan’da yapılan 810’uncu başvuruya ise, savcılıkça olumlu yanıt verildi. 4 isim tarafından yapılan başvuruya verilen yanıtta avukatlardan sadece Nevroz Uysal ve Rezan Sarıca’nın İmralı’ya gitmesinin önü açıldı. İbrahim Bilmez ve Faik Özgür Erol’a başvurularının kabul edilmemesine dair ise hiçbir ibareye yer verilmedi. Bunun üzerine Rezan Sarıca ve Nevroz Uysal 2 Mayıs’ta İmralı’ya giderek müvekkilleri Öcalan ile 1 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. 

 

AİLE GÖRÜŞÜNE ‘DİSİPLİN’ GEREKÇESİ

 

Bu görüşmeden sonra yapılan 5 başvuruya, olumlu ya da olumsuz hiçbir yanıt verilmedi. Yine bu süre zarfından yapılan vasi ve aile görüşmesi başvuruları ise reddedildi. Ailelere yapılan tebligatta Bursa İnfaz Hakimliği’nin 22 Nisan’da almış olduğu karar ile 5275 sayılı madde dayanak gösterilerek “disiplin suçu” gerekçesiyle 3 aylık aile görüş yasağı getirildiği öğrenildi. 

 

Avukat görüş yasağının kaldırıldığı 17 Nisan’dan bu yana Öcalan ile avukatları sadece 1 kez görüş gerçekleştirebildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha