• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Karayılan: HDP ile örgütsel hiçbir bağımız yok

Karayılan: HDP ile örgütsel hiçbir bağımız yok
0 0

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, HDP ile PKK arasında örgütsel bir bağ olmadığını söyledi.

1 Haziran 2020 Pazartesi 19:12

Karayılan, "Örgüt olarak onlarla hiçbir bağımız yoktur, onlar ayrı bir kulvar, biz ayrıyız" ifadelerini kullandı.

 

Stêrk TV'de bir programa katılan Murat Karayılan, Ankara ile Tahran arasında, 2011 yılında kendilerine karşı bir iş birliği geliştirildiğini iddia etti ve 'sandviç operasyonu' olarak nitelendirdiği gelişme için, "Bu şekilde bize karşı 2011'de tekrardan saldırı gerçekleşti. Planladıkları şeyleri yapamadılar, çünkü aynı zamanda Arap baharı denilen ama aslında Arap kışına dönüşen Ortadoğu’daki savaşlar da başladı" yorumunu yaptı.

 

Arap Baharı ile birlikte Türkiye’nin planlarını değiştirdiğini ifade eden Karayılan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bunun üzerine Türk devleti bu sefer İmralı'da yeni bir görüşme süreci başlattı. Burada yuvarlak bir masa oluşturuldu, 2,5 yıl çözüm ekseninde devlet ile Önder Apo, yine HDP heyetinin de dahil olduğu diyaloglar başladı. O süreçte bir mutabakata ulaşıldı fakat bu görüşmeler, Erdoğan’ın denetimi altında gerçekleşmiş olmasına rağmen, 'benim haberim yok' diyerek inkâr etti ve diyalog masasını devirdi. Buradan anlaşıldı ki bu Türk devletinin sözlüğünde Kürdü irade olarak kabul etme diye bir şey yoktur. Her zaman Kürt onların kölesi ve Türkleştirme malzemesi olsun istiyor. Yani asimile edip Türk yapsın ve bu şekilde Kürdü kullanmak istiyor.”

 

1 Haziran 2004’te örgüt tarafından alınan “savaş” kararına atıfta bulunan Murat Karayılan, “1 Haziran hamlesinin sonucu olarak Kürdistan'da IŞİD'e karşı kapsamlı bir savaş yürütüldü ve bu şekilde Ortadoğu da Kürt halkının eli güçlendi, bugün Kürt halkının stratejisi çok güçlüdür” şeklinde konuştu.

 

Karayılan, PKK’ye karşı savaşta Türkiye’nin başarısız olduğunu savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Her şeyden önce şunun altını çizmek istiyorum; Kemalizm zihniyetine sahip klasik Türk devleti-Türk ordusu, Kürdistan Özgürlük Gerillası karşısında yenilmiştir. Bu yenilginin en somut örneği; 2012’de Türk ordusunun Oremar alayına erzak götürememesi ve birçok Kürdistan dağına girememesidir. Yani ordu ve Türk devletinin sistemi, gerilla karşısında esas olarak yerle yeksan oldu. Evet, Türk devleti bu gerçeği şu anda saklamak istiyor ama bu gerçek devletin arşivinde vardır. Şu anda bize karşı savaşan ordu değildir, Türk devleti de bu yenilgiyi ve tıkanmayı fark etti. O yüzden 2012’nin sonları ve 2013 Newrozu'nda bu diyalog ve ateş sürecini kabul etti. Yani ateşkesi kabul etmeye mecbur kaldı.”

 

Karayılan, “Şimdi Türkiye'de yürütülen 'tek millet' anlayışı 'Türkten başka bir halk yoktur, Kürt halkı yoktur' anlamına geliyor. 'Başka bir halk var, Kürt halkı var' diyen herkes tasfiye edilip teslim alınmalıdır, deniliyor, bunun için de toplum nezdinde hangi kutsal değerler varsa o değerleri ortadan kaldırmak istiyorlar” dedi.

 

Karayılan, HDP ile ilgili ise şunları söyledi:

 

"HDP yurtseverliği ve demokrasiyi temsil etmektedir. Belki bazı yetersizlikleri olabilir ama özü budur ve bunun için de hedeftir. Onları korkutup sindirerek önümüzdeki seçimlerde oy oranını yüzde 10’un altına düşürmek istiyorlar. Tüm amaçları budur, onları Meclis'ten ve belediyelerden uzaklaştıralım, bu şekilde mecbur bırakarak onları teslim alırız, diye düşünüyorlar. Fetullahçılar gibi çünkü onların çoğu itirafçı oldu. Ama HDP’den, Kürt siyasetçilerinden itirafçı olan var mı hayır, çünkü özü direnişi esas alıyor ve direniyor. Kuşkusuz bu direnişler birbirini etkiliyor ama her biri ayrı bir kulvardır, onlar başaramayacak, bu halkı teslim alamayacaklardır, Kürt kadınının gücüne, demokrasi isteyen siyasetçilere, gerillaya, zindanlarda yürüttükleri bu vahşete karşı sonuç alamayacaklar."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha