• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Karayılan: Kayyım kararı Öcalan’a cevap, erken seçime hazırlıktır

Karayılan: Kayyım kararı Öcalan’a cevap, erken seçime hazırlıktır
0 0

HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasına bir tepki de PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan’dan geldi.

22 Ağustos 2019 Perşembe 15:53

Murat Karayılan, kayyım kararıyla AKP’nin erken seçime gitmek istediğini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmede “Çözüme hazırım” sözlerini de hatırlatan Karayılan, kayyım atanmasını Öcalan’a bir cevap olduğunu da dikkat çekti.

 

Denge Welat Radyosu’na konuşan Murat Karayılan, HDP’li belediyelere kayyım atanmasının planlanmış bir saldırı olduğunu belirterek “Amed, Mêrdin ve Wan belediyelerinin özellikle seçildiği anlaşılıyor. Bu, sadece ahlak, hukuk ve demokrasinin ayaklar altına alınması değil, aynı zamanda Kürt halkının iradesinin, şeref ve onurunun ayaklar altına alınmasıdır. Ciddi bir saldırıdır, zaten bir süreden beridir halkımıza karşı yürütülen savaş ve saldırı dalgasının daha da pervasızlaştırılacağının göstergesidir” dedi.

 

Görevden alınan her üç belediye eşbaşkanının Kürt halkı içinde tanındığını ve herkesi temsil eden bir konumda olduğunu ifade eden Karayılan “Kürtler ve Kürt siyaseti içinde en makul ve muhterem olarak bilinen kişilerdir. Dolayısıyla bu eşbaşkanlar şahsında da tüm toplum hedef alınmıştır. Kürt halkının varlığına ve hakikatine saldırılmıştır” diye konuştu.

 

“AKP-MHP-Ergenekon iktidarı”nın bir krizin içinde olduğunu belirten Karayılan şunları söyledi:

 

“En son Suriye’nin içine girdiler, Hanşeyhun’da Rusya’nın onayıyla Suriye devleti onların askerlerini vurdu, burada kayıplar verdiğini duyduk. Bu kayıplarını topluma söylemiyor ve sanki sivil birileri ölmüş gibi gösteriyor. Orada da bir tıkanmayı yaşıyor. Rusya’ya güveniyordu ama şimdi Rusya da kendisine böyle bir ders verdi. Rojava’ya girmek istedi ama orada da bir tıkanmayı yaşadı. Kendisini bekleyen karanlık günlerin olduğunu görüyor ve çöküşe doğru gidiyor. İşte bu kriz ve çöküş sürecinin üstünü örtmek için Kürt halkına savaşını, seçimlerden sonra yeniledi.”

 

AKP’nin 2020’de erken seçime gitmek istediğini belirten Karayılan, “Bir hamle olarak geliştirip yarattıkları atmosfer ve gündemle herkesi uğraşır hale getirerek ilerlemeyi tasarlıyorlar. Kanımca bu yaptıklarının amacı; daha çok kan dökmek, toplumsal kamplaşma ve kutuplaşmalar yaratıp kendilerini Türkiye’nin savunucusu gibi göstererek erken bir seçimle iktidarda kalmayı sağlamak ve rejimlerini kalıcılaştırmaktır” dedi.

 

“Demokrasi ve özgürlük mücadelesi, hem Kürt halkı için hem de Türkiye demokrasi güçleri için yeni bir döneme girdi” diyen Karayılan, bu yeni dönemde gerekli olan iki şeyin “örgütlülük ve eylemsellik” olduğunu belirtti. Bu dönemde sessiz kalmanın “vicdansızlık” olduğunu belirten Karayılan, “Her Kürt, Türkiye’de demokrasi isteyen herkes, bu haksızlığa karşı sesini yükseltmelidir. Sessiz kalmak, zulme ortak olmaktır. Zulme ortak olmak da suçtur. Bu nedenle direnişe geçmelidir. Direniş de sokaklara kitlesel olarak çıkmaktır, kitleleri örgütlemektir, öncülük etmektir” ifadelerini kullandı.

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın son aile ve avukat görüşmesinde “çözüme hazır” olduğunu söylediğini hatırlatan Karayılan, şöyle devam etti:

 

“Kürt siyasetçilere siyasi soykırım operasyonu, belediyelere el konulması ve gerillaya dönük imha amaçlı askeri operasyonların bir konsept dahilinde geliştirilmesi, Önder Apo’nun çağrısına verilen cevaptı. Bu böyle anlaşılmalıdır. Savaşı tercih ettiler.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha