• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Karlov suikastı davasında reddi hakim talebi reddedildi

Karlov suikastı davasında reddi hakim talebi reddedildi
0 0

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin davada sanık avukatının reddi hakim talebi, mahkeme heyeti tarafından kabul edilmedi.

25 Mart 2019 Pazartesi 14:49

Büyükelçi Andrey Karlov'un 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin 28 kişinin yargılandığı davaya bugün sanık savunmalarıyla devam edildi.

 

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı. Tutuklu bazı sanıklarla bulundukları cezaevinden video konferans aracılığıyla bağlantı kuruldu.

 

Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu, önceki duruşmada alınan ara kararlara ilişkin dava dosyasına gelen evrakı okudu.

 

Başkan Otçu, daha önce Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan mahkum edilen sanık Ahmet Kılınçarslan hakkındaki kararın, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'nce bozularak mevcut dosya ile birleştirilmesi talebiyle mahkemelerine ulaştırıldığını aktardı.

 

'FİRARİ SANIKLAR İÇİN ÇIKARILAN YAKALAMA MÜZEKKERELERİNİN İNFAZI BEKLENİYOR'

 

Benzer şekilde Hakkari 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, 'silahlı terör örgütü üyeliğinden' ceza alan Ramazan Yücel hakkındaki kararın da Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi'nce bozularak mahkemelerine gönderildiğini belirten Otçu, firari sanıklar için çıkarılan yakalama müzekkerelerinin infazının beklendiğini kaydetti.

 

Otçu'nun sanık savunmalarına geçileceğini belirttiği sırada, sanık avukatlarından Hande Berktin, müvekkili Hüseyin Kötüce'nin savunmasının Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınmasını, aksi takdirde mahkeme başkanı hakkında reddi hakim talebinde bulunacağını ifade etti.

 

Bunun üzerine söz verilen duruşma savcısı, SEGBİS kaydının mahkeme tarafından kullanılmasının zorunlu olmadığını hatırlatarak, sanık avukatının talebinin reddedilmesini istedi.

 

Daha sonra mahkeme heyetinin kararını açıklayan Otçu, sanık avukatının talebinin yerinde görülmediğini belirtti ve sanık savunmasına geçileceğini söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha