• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kayyım atanan HDP'li Belediye sayısı 28'e yükseldi: "Mücadeleye devam edeceğiz"

Kayyım atanan HDP'li Belediye sayısı 28'e yükseldi:
0 0

Hükümetin HDP’li belediye başkanlarına yönelik baskıları sürüyor. Son olarak İkiköprü beldesine kayyım atanmasıyla görevden alınan HDP’li belediye başkanı sayısı 28’e çıktı.

8 Aralık 2019 Pazar 10:26

Van’ın Özalp, Başkale, Muradiye ilçelerinin ardından Batman Beşiri’nin İkiköprü beldesine de kayyım atandı.

 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 3’ü büyükşehir olmak üzere kayyum atanan toplam belediye sayısı 28 oldu. Dün sabah görevden alınan İkiköprü Belediyesi’nin eş başkanı Hatice Taş’ın belediye binasına girişi engellenirken kayyım olarak atanan Kaymakam Sinan Aşcı, zırhlı araçlar eşliğinde belediyeye geldi.Türkiye’nin ayıbıdırKonuya ilişkin konuşan İkiköprü Belediyesi Eş Başkanı Hatice Taş, “Sabah 07.30 sularında belediyeye girdiler. Jandarma barikatı kurularak belediyeye girmemiz engellendi. Batman Emniyet Müdürü, Batman Valisi, Beşirli Kaymakamı burada, belediyede. Belediye binasında aramalar yapıldı. Bütün bunlar iktidarın HDP üzerindeki politikalarıdır. Halkın iradesi, seçilmişler olarak mücadeleye devam edeceğiz. Atanmış belediye başkanlarının olduğu belediyelere halk giremiyorsa bu Türkiye’nin ayıbıdır” ifadesini kullandı.


Halkın iradesine darbeElle tutulur hiçbir gerekçe olmamasına rağmen halkın iradesi darbeyle gasp edildiğini belirten Van Başkale Eş Belediye Başkanı Şengül Polat ise şöyle konuştu: “Cuma günü sabah saatlerinde eş başkan Erkan Acar gözaltına alındı. Van Emniyeti’ne götürüldü. Saat 15.00 itibariyle belediyeye müfettişler gönderildi ve arama gerçekleştirildi. Dün de kayyum atandı. Bu halkın iradesinin kabul edilmemesidir. Eğer suç teşkil eden bir durum varsa önceden mazbatası verilmemeliydi ya da sandığa götürülmemeliydi. Sandık da, halkın iradesi de hiçleştiriliyor. Elle tutulur bir gerekçe olmamasına rağmen halkın iradesiyle seçtiği, iradesini gösterdiği belediyeler, tek tek gasp ediliyor. Diğer belediyelerde de olduğu gibi mahkeme sonuçlanmadan, suçu tespit edilmeden ilçe kaymakamı belediyeye kayyum olarak atandı. Bu açık bir şekilde siyasi darbedir.”

 

KAYNAK: BİRGÜN / Onur Cem Doğan

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha