• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kayyım başkanların 'sır' icraatları: Seçime iki gün kala bazı belediyeler hükümete yakınlığıyla bilinen sendikalarla sözleşme imzalamış

Kayyım başkanların 'sır' icraatları: Seçime iki gün kala bazı belediyeler hükümete yakınlığıyla bilinen sendikalarla sözleşme imzalamış
0 0

Kayyımla yönetilen belediyelerde birçok taşınmaz ve aracın başka kamu kurumlarına bedelsiz, takas ve satış yöntemiyle devredildiği belirlenirken yasal olarak kamuoyu ile paylaşılması gereken Meclis kararlarının gizlendiği öğrenildi.

15 Nisan 2019 Pazartesi 16:01

Seçime iki gün kala bazı belediyelerin de hükümete yakınlığıyla bilinen sendikalarla sözleşme imzalaması dikkati çekti.

 

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine, 2014 yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı 106 belediyeden 3’ü büyükşehir 10’u il ve 62’si ilçe olmak üzere toplam 95’ine kayyım atanırken bunlardan 4’ünün resmi internet sitesinin olmadığı, 7’sinin ise sitesine erişim sağlanamadığı ortaya çıktı. Resmi sitesi bulunan belediyelerden çoğunluğunun Meclis kararlarına hiç yer vermediği, birinin de yayımlanan Meclis kararlarını daha sonra sildiği ileri sürüldü. 

 

Söz konusu haberde şu bilgiler aktarıldı:

 

Bitlis Belediyesi’nin Mart 2019 meclis toplantısında, kanalizasyon ve içme suyu şebeke inşaatında kullanılmak üzere İller Bankası’ndan 39 milyon 559 bin 174 TL kredinin temin edilmesine karar verildiği ortaya çıkarken, belediyeye ait bir araç da emniyet müdürlüğüne bedelsiz olarak verilmiş.Ocak 2019 meclis toplantısında da belediyeye ait bir taşınmazın Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’yla belediyenin borçlarına karşılık takas edilmiş.

 

Şırnak Belediyesi’nin sitesinde hiçbir meclis kararına ulaşılamaması dikkat çekilirken, en son Ocak 2019 meclis toplantısının kararlarının yüklendiği siteden daha sonra tüm meclis kararları silinmiş. Nisan 2017’den beri sitesine meclis kararları eklenmeyen Silopi Belediyesi’nin ise 29 Mart 2019’da giderayak hükümete yakınlığıyla bilinen Hak-İş Sendikasıyla sözleşme imzalamış.

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat 2017 itibarıyla sitesinde meclis kararlarını yayımlamadığı dikkat çekerken, mülkiyeti belediyeye ait Artuklu ilçesi Yalım Mahallesi’ndeki hizmet binası, Milli Eğitim Bakanlığı’na 25 yıllığına verilmiş. Mülkiyeti Derik Belediyesi’ne ait ve bedeli 826 bin 500 TL ile 172 bin 500 TL arasında değişen 19 dükkânın 28 Şubat 2019’da satış ihalesinin yapıldığı ve aralarında bir otoparkın da olduğu 4 taşınmazın da 10 yıllığına kiraya çıkarılmış.

 

Diyarbakır’ın Dicle ve Sur ilçe belediyeleri ile Van’ın Saray, Mardin’in Kızıltepe, Erzurum’un Hınıs ile Karayazı, Şanlıurfa’nın Bozova Belediyesi’nin resmi internet sitesine erişim sağlanamadığı belirtildi. Diyarbakır’ın Kocaköy ve Hani ilçe belediyeleri ile Şırnak’ın Beytüşşebap, Kars’ın Digor Belediyesi’nin ise sitesinin olmadığı aktarıldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha