• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kayyım eylemlerinde darp edilen HDP'li vekil Başaran: Milyonlara yetecek TOMA'nız, biber gazınız yok

Kayyım eylemlerinde darp edilen HDP'li vekil Başaran: Milyonlara yetecek TOMA'nız, biber gazınız yok
0 0

"Halka orantısız ve ağır bir şiddet uygulanıyor. Milletvekilleri özellikle hedef alınarak darp ediliyor"

22 Ağustos 2019 Perşembe 13:27

Diyarbakır'da İçişleri Bakanlığı'nın Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım ataması protestosu sırasında başına aldığı cop darbesi ile bayılan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran yaptığı açıklamada, "Halka orantısız ve ağır bir şiddet uygulanıyor. Milletvekilleri özellikle hedef alınarak darp ediliyor. Mardin’de bir yurttaşın bacağı polis tarafından kırılıyor; Van’da polis bir eylemciyi tekme, kask, cop ve masa kullanarak adeta öldürmeye çalışıyor. Gasp edilen belediyelerin hesabını soran halka ve halkın seçtiklerine coplar, kalkanlar, tazyikli sular, polis kaskları ve biber gazları ile saldıran kolluk güçleri, şiddetin dozunu günbegün yükseltiyor" dedi.

 

Başaran, "Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de, İstanbul’da, Muğla’da, Adana’da, Mersin’de ve Ankara’da demokratik protesto hakkını kullanan yurttaşların ve milletvekillerinin ağır polis şiddetiyle karşı karşıya bırakılması, AKP-MHP iktidarının ne denli büyük bir acz içine düştüğünün ve hukuksuzluğun kanıtıdır. İşledikleri gasp suçunu örtmek için iyice saldırganlaştıkları açıktır. Bu şiddet, hukuksuzluk ve saldırganlık kabul edilemez. İnsan haklarından, hukuktan, demokrasiden yana olan herkesi, bu amansız şiddeti ve emri verenleri kınamaya ve protesto etmeye; belediyelerin gaspına karşı mücadele edenlerin yanında durmaya davet ediyoruz" ifadesini kullandı.

 

Başaran şunları söyledi:

 

"AKP iktidarına sesleniyoruz: Kaynaklarını yandaşlarınıza peşkeş çekmek için el koyduğunuz belediyelerimizin her santiminde milyonlarca insanın emeği ve alınteri vardır. Hakkını gasp ettiğiniz milyonlarca insana yetecek ne tomanız ne de biber gazınız var.

 

Halkların Demokratik Partisi’ne ve seçmenlerine, Kürt halkına ve demokrasi güçlerine karşı güttüğünüz bu kin ve nefret, halka uyguladığınız bu zulüm, sizler için yaklaşan sonu hızlandırmaktan başka bir işe yaramayacak"

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha