• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kayyım MARSU’yu böyle borçlandırdı: Asker, polis eşleri iş yapmadan maaşa bağlandı

Kayyım MARSU’yu böyle borçlandırdı: Asker, polis eşleri iş yapmadan maaşa bağlandı
0 0

HDP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde kayyımlardan geri aldığı belediyelerle ilgili çeşitli uygulamalarla yapılan borçlar tek tek ortaya çıkıyor. Bu kez kayyımın asker ve polis eşlerini iş yapmadan maaşa bağlandığı tespit edildi.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 22:18

Uygulamın adresi Mardin Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi, aylık 6 milyon geliri olmasına rağmen kayyım döneminde 620 milyon TL borçlandırılan Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) faaliyet raporunu tartışmak amacıyla MARSU Genel Kurulu’nu toplandı.

 

Belediyeye bağlı Kent A.Ş.’de gerçekleştirilen toplantıda, MARSU yönetiminin su fiyatlarının artırılması önerisiyle kayyım döneminde yapılan borçlandırma ve ihaleler konuşuldu. 

 

Meclis’e MARSU’nun durumuyla ilgili bilgilendirme yapan MARSU Genel Müdür Vekili Tahsin Bulut, su fiyatlarına ve atık su fiyat tarifelerine zam yapılmasını uygun gördüklerini belirterek, önerilerini sundu.

 

Kayyım dönemine ilişkin MARSU’nun faaliyet raporu tartışıldı. MARSU’nun yapmış olduğu harcamalar ve gerçekleştirilen ihalelere dair HDP Grup Sözcüsü Mehmet Ali Amak söz aldı. Amak,  kayyum döneminde MARSU’nun borçlandırılmasının usulsüz olduğunu belirterek, usulsüzlükleri tek tek anlattı. 

 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, MARSU’ya yapılan personel alımlarıyla sözlerine başlayan Amak, personel alımının “hizmet odaklı olmayıp, siyasi yandaşları belediyeye yerleştirme” şeklinde olduğuna dikkat çekti. MARSU’da personel sayısının Kasım 2018’den sonra iki katına çıkarıldığını belirten Amak, alımların ihtiyaç ve liyakat esaslarına ilişkin yapılmadığını vurguladı. MARSU’daki personel alımları ve müdür atamalarının kayyum döneminde nasıl yapıldığını örnekleriyle anlatan Amak, şöyle dedi:

 

“Kayyum ile beraber gelen asker ve polislerin eşleri işe alınmış. Yani askerler geliyor burada müdür oluyor, daire başkanı oluyor. O da yetmiyormuş gibi bir de Çorum’dan, Elazığ’dan, Kayseri’den eşlerini de getirip, burada personel olarak alıyorlar ve bir iş de yapmıyor sadece maaş alıyorlar”

 

MARSU’da 4 Kasım 2018’den sonra alımı yapılan 250 personele anlam veremediklerini kaydeden Amak, “Kaba bir hesap yapınca bu personelin gideri 1 milyon TL’nin üzerinde yapıyor. İşte size DEDAŞ’ın borcu. Siz bu personeli alırken, işe göre mi personel aldınız yoksa personele göre iş mi ayarlamaya çalıştınız. Nusaybin gibi bir yerde 47 personel çalışıyor. Bu 47 personelin 4 tanesi sahada çalışıyor. Geriye kalanı nerede, kimlerdir?” diye sordu. 

 

2018 yılında MARSU’nun tahmini bütçesinin 309 milyon 666 bin 816 TL olarak belirlenmesinin de gerçekçi olmadığını kaydeden Amak, tahmini bütçenin yılsonunda 139 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirtti.

 

Amak, bunun yapılmasındaki amacın yapılacak usulsüz harcamaların önünü açmak olduğunu söylerken, gelirin ise tahsilattan değil, İller Bankası’ndan kredi kullanılarak sağlandığını ifade etti. İhalelerden örneklerle devam eden Amak, şöyle dedi:

 

“Kızıltepe İçme Suyu Şebekesi Projesi ihalesi 45 milyon 236 bin TL. Nerede yapılıyor. Bileniniz var mı? İhaleyi alan firma 16 ila 20 milyon TL arasında bir fiyat ile alt yüklenici firmaya verilmiş. Yaklaşık maliyetin ne kadar şişirildiğini göstermektedir. Bu nedenle bu ihale dosyalarının tek tek incelenmesi için bir komisyon kurulmalıdır.” 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha