• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kayyıma kar tepkisi: 'Tuzu kadayıflara katıp mı yediniz?'

Kayyıma kar tepkisi: 'Tuzu kadayıflara katıp mı yediniz?'
0 0

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, dünden bu yana etkisini sürdüren kar yağışı karşısında herhangi bir çalışma yapmaması kentte tepki topladı.

13 Şubat 2020 Perşembe 22:11

Diyarbakır kent merkezinde dün akşamdan etkisini sürdüren kar hayatı felç etti. Kentin bulvar ve caddeleri ile kaldırımların tümü karla kaplandı. Yağıştan kaynaklı yollarda biriken kar birikintileri araç sürücülerine zor anlar yaşattı.

 

Bazı araçların yollarda ilerleyememesi nedeniyle trafikte aksamalara yol açarken, özellikle köprülü kavşakların yokuşlarında trafik durma noktasına geldi. Araçlarını iterek ilerletmeye çalışan sürücüler ve temizliği yapılmayan kaldırımlarda yürümekte güçlük çeken yurttaşlar, kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kar temizliği ve tuzlama çalışması yapmamasına tepki gösterdi.

 

Tepkiler sonrası DBB araçları kentin bazı caddelerinde kar temizleme ve tuzlama çalışması yapmaya başladı.

 

Kentte kar temizliği ve tuzlama çalışmasının yapılmaması sosyal medyada da tepkilere neden oldu.

 

Söz konusu tepkilerden bazıları şöyle:

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş: "Diyarbakır’da yoğun yapan kar’a rağmen hiç bir çalışma yok. Kayyım’ın daha önemli işleri var anlaşılan. Şatafat’a o kadar bütçe ayrılmış ki tuz alacak paraları kalmamış. Bu görüntüler başka bir İl’de olsa şimdi tek gündem olurdu. El koyduğunuz Belediye’leri sahiplerine verin."

 

 

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın: "Greyder yok, tuz bitmiş. Tüm yetkiler tek elde toplanınca, bir milyonluk şehrin halinin böyle olacağı belliydi. Diyarbakırlılar kürek ve süpürge başına. Süpürün!"

 

HDP eski Milletvekili Ferhat Encu: Kayyım eğer künefe yemekten zaman bulursa yollarınızı temizleyecek sevgili Amed halkı!

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel: "Beş santimlik karda Amed’in hali. Tuzu kadayıflara mı katıp yediniz?"

 

 

HDP Milletvekili Remziye Tosun: "Amed’de tek bir cadde sokak temizlenmiş değil, Kayyum makam odalarındaki 'saraycıkları' ve yüzlerce kiloluk fıstıklı kadayıf yemeyi, belediyecilik  hizmeti olarak görmüş olacak ki sokaklar temizlenmiyor..."

 

 

Van’da da iki gündür etkili olan kar yağışı hayata adeta felç etti. Kayyım yönetimindeki belediyenin çalışmalarda yetersiz kalması nedeniyle esnaflar kürekleriyle yol ve kaldırımı temizlemek zorunda kaldı.  

 

Van ve çevre ilçelerde iki gündür etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Kayyım yönetimindeki belediyenin yol açma çalışmalarında yetersiz kaldığını kent merkezinde esnafın büyük bölümü kepenk açmadı. Kepenk açan esnaf ise, yollar ve kaldırımlarda biriken kar yığınını kürekle temizlemeye başladı.

 

Esnaflardan Mahmut İşleri, kenttin yıllardır böyle bir kış görmediğini dikkati çekerek, “Duruma bakarsak bu sefer belediyenin sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Yolar kapalı, iş makineleri çalışmıyor. Vatandaş kendi imkânlarıyla yolları açıyor. Sabah akşam esnaf elinde küreklerle çalışıyor. Daha önce belediyelerin nasıl çalıştığını da gördük. Biz esnafların mağdur olmaması için belediyenin akşamdan temizliğe başlaması gerekiyor” dedi.

 

Merkez mahalle yolarının dahi kapalı olduğuna değinen esnaflardan Nevzat Hamzaoğulları da, “Ara yolların çoğu kapalı ve biz esnaflar bu konuda çok mağduruz. Kardan kapanan yollardan bize malzeme getiren araçlar sokaklara giremiyor. Kayyum şimdi insanların gözünü boyamak için iki saat çalışarak, çalışma süsü veriyor. Ama durum ortada” dedi.

 

Mehmet Gezer ise, kırsal mahallelerden kimsenin merkeze gelemediğini söyledi. Gezer, “Yoların kapanmasıyla köyden kimse gelemediği için iş yapamaz duruma geldik. Yolar açılmasa, köylüler gelmezse biz esnaflar nasıl iş yapacağız? Şimdilik 600 TL zararım var. Şehirler bu durumda ise, gerisini düşünmek istemiyorum. Çoğu esnaf daha siftah yapmadı” diye belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha