• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kayyımın bıraktığı borç yüzünden belediye işlemez hale geldi

Kayyımın bıraktığı borç yüzünden belediye işlemez hale geldi
0 0

31 Mart seçimleri sonrası HDP birçok belediyeyi atanan kayyımlardan geri aldı. Ancak sorunlar yeni yeni başladı. Çünkü kayyımların geride bıraktığı borçlar ödenecek gibi değil.

17 Haziran 2019 Pazartesi 17:48

Bu yerlerden biri de Yüksekova. İlçenin belediyesine atanan kayyımın çektiği krediler belediyeyi işlemez hale getirdi. Krediler nedeniyle İller Bankası'ndan gelen tüm gelirlerle el konulurken, 301 belediye çalışanına üç aydır maaş ödenemiyor. Belediye Eşbaşkanı Sarı, 16 yılda ödenebilecek yüklü miktardaki borcun politik bir cezalandırma yöntemi olduğunu söyledi. 

 

Belediyenin bütün gelirleri, araç ve taşınmazları ipotek altında. Kayyım tarafından alınan krediler nedeniyle her ay İller Bankası tarafından belediyeye gönderilmesi gereken paranın tamamı borç karşılığı kesiliyor. Yaşanan durumu özetleyen Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı, yüklü miktardaki borcun Yüksekova'yı cezalandırmak için yapılan politik bir yöntem olduğunu söyledi.  

 

MA'nın haberine göre, seçildikleri gün itibariyle belediyenin tüm gelirlerine el konulduğunu vurgulayan Sarı, şöyle dedi:

 

"Kayyumdan belediyeyi 14 Nisan’da mazbatayı gecikmeli alarak devraldık. 15’inde hesaplara el konuldu. Doğal olarak bu durumu anlamak üzere ilgili kurum amirleriyle görüştük. Özellikle Halk Bankası'ndan alınmış krediler, kanalizasyon teminatlı, içme suyu teminatlı ve diğer alt yapı mevzularıyla teminatlı alınmış kredilerin toplam miktarı karşımıza 608 milyon TL borç olarak çıktı. Yine belediyenin kendi borçları, SGK, esnaf borcu ise 72 milyon TL'dir. Belediyenin toplamda 680 milyon gibi bir borcu bulunmaktadır. Kayyum iki belediye personelinin imzasını alarak meclisten karar geçmiş gibi bir yazı hazırlamış. Kayyumun aldığı kararda; 'Öz kaynaklar yetmezse belediyenin araç-gereç ve iller bankasından gelen hissenin tamamına el konulabilir' hükmü yer alıyor. Doğal olarak da İller Bankası belediyemize gelen ve kamu yararına kullanılacak hissenin tamamına el konuluyor. Aslında yüzde 40’ına el konulabilir. Diğer yüzde 60’ının hem personel maaşlarına hem de diğer hizmetlerin aksamamasına yönelik kesilmemesi gerekiyor. Ama kayyumun bu şekilde vermiş olduğu bir taahhüt var. Mazot bulmakta bile zorlanıyoruz. Akaryakıt ve petrol aldığımız firma da bizi icraya verdi”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha