• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

KCK Van Ana Davası’nda yargılanan siyasilere ceza yağdı

KCK Van Ana Davası’nda yargılanan siyasilere ceza yağdı
0 0

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen "KCK Van Ana Davası"nda yargılanan siyasilere ceza yağdı.

10 Eylül 2018 Pazartesi 15:56

Dava sanıklarından Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya'ya 8 yıl 9 ay, diğer isimlere ise 7 yıl 6 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. Tutuksuz tüm sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

 

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya'nın da sanıkları arasında bulunduğu 13 isim hakkında 2012 yılında açılan "KCK Van Ana Davası"nda verilen kararların Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanan davada karar çıktı. Bozulan dava dosyasında sanık siyasilere "örgüte üye olmak" iddiasıyla 10 ila 15 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmişti.

 

Bozma kararı sonrası yeniden görülen davanın karar duruşmasına Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS'le katılırken, diğer sanıkların ise avukatları salonda hazır bulundu.

 

HDP Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ile HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin takip ettiği duruşma öncesi, adliye içerisindeki ve çevresindeki polis yoğunluğu dikkat çekti.

 

BEKİR KAYA: SAVUNMA HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINDI

 

Duruşmanın başlaması ile mahkeme heyetinden söz isteyen Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya, sanıkları arasında bulunduğu Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyası ile yargılandığı bu davanın birleştirilmesini talep etti. Ancak bu talep, mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

 

Bunun üzerine tekrar söz alan Kaya, iddia makamının haklarında hazırladığı 16 sayfalık mütalaanın kendisine tebliği edilmediğini, buna rağmen mahkemenin haklarında karar vermek istediğini ifade etti. Kaya, "Anlaşın o ki mahkeme burada bir karar verecek. Benim hakkımdaki mütalaanın sadece altı çizilen bölümlerini mahkemede okudunuz. Mütalaanın diğer hiçbir bölümünü okumadım ve bana da tebliğ edilmedi. Mahkeme sanki bir yerden talimat almış ve bu talimatı yerine getirmeye çalışıyor. Ben bu mahkemeden adaletli ve hukuki bir karar çıkacağına inanmıyorum. Hakkımdaki mütalaayı görmeden nasıl bir savunma yapacağım ya da neden savunma yapayım? Savunma hakkımın dahi elimden alındığı bir yerde savunma yapmanın bir anlamı kalmamıştır" dedi. 

 

AVUKATLAR SAVUNMA YAPMADI

 

Kaya'nın avukatı Sabahattin Kaya da, müvekkilinin savunma hakkının elinden alındığını dile getirdi. Kaya, "Bu davaya yeni atanan savcı 16 klasörü ne zaman okudu da kendinden bu kadar emin taleplerde bulunuyor. İddia makamı kendinden o kadar emin ki karar verileceğini iyi biliyor. Peki, mahkemeye yeni atanan hakim 16 klasörü okudu mu ki ona göre oy kullansın. Mahkemenin içerisine kadar polis dolu. Bu da gösteriyor ki bir karar verilecek. Kararı zaten duruşma öncesi vermişsiniz" diye konuştu.

 

Bu esnada araya giren Bekir Kaya’nın "Görmediğim bir şey için neden savunma yapayım? Avukatlarımın da savunma yapmasını istemiyorum" isteği üzerine, avukatları savunma yapmaktan vazgeçti. 

 

BEKİR KAYA: BİZ BU TİYATRONUN FİGÜRANI OLMAYACAĞIZ

 

Avukatların savunma yapmaması üzerine mütalaasını veren savcı, tüm sanıklara ceza verilmesini ve tutuksuz yargılananların tutuklanması ile ilgili karar verilmesini talep etti. 

 

Son sözü sorulan Bekir Kaya, şunları söyledi: "Burada bir tiyatro oynanıyor ve bizi figüran yapmak istiyorlar. Bilmelisiniz ki biz bunun figüranı olmayacağız. Yargının ne kadar siyasasallaştığı açık bir şekilde ortadadır. Dönemin siyasi politikaları sonucu bir tasfiye söz konusudur. Yargıyı da alet edilerek bizi tasfiye etmek istiyorlar. Muhalifleri bertaraf etmenin iyi yolu olarak da mahkemeleri seçmişler. Ne karar verirseniz verin. Biz bu oyunun bir parçası olmayacağız." 

 

13 KİŞİYE CEZA YAĞDI

 

Bir diyecekleri olup olmadığı sorulan avukatlar da, yargılananların savunma haklarının elinden alınması nedeniyle savunma yapmayacaklarını kaydetti.

 

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Bekir Kaya, Cüneyt Caniş, Veli Avcı, Nezahat Ergüneş, Halis Çakır ve Metin Adugit’e 8 yıl 9 ay, Mehmet Şirin Yıldız, Murat Durmaz, İhsan Güler, Abdulkerim Sayan ve Mihriban Şah, Derviş Polat’a 7 yıl 6 ay, Hecer Sarıhan’a ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. 

 

Mahkeme, tutuksuz yargılanan 11 ismin hükmen tutuklanması kararı verdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha