• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kemerköy santraline yakın yangın kontrol altında

Kemerköy santraline yakın yangın kontrol altında
0 0

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Kemerköy santraline yakın yangının sabah uçak ve helikopterlerle yapılan müdahale ile kontrol altına alındığını açıkladı.

4 Ağustos 2021 Çarşamba 13:14

Tokat, Reuters’a yaptığı açıklamada santralin faaliyete geçtiğini belirterek, “Alevler santralin duvarına kadar dayanmıştı dün gece. Şu anda bugün yapılan müdahale ile yangın söndü. Dört gün önce bunun yapılması gerekiyordu o zaman bu kadar yanmazdı buralar. İki uçak ve dört helikopter katıldı sabah söndürme çalışmalarına” dedi.

 

Türkevleri köyünün yandığını, Akçakaya ve Fesleğen gibi yükseklerdeki mahallelerde yangın olduğunu belirten Tokat, “Oraya da helikopterler yönlendirdim. Ben şimdi yanan Türkevleri mahallesindeyim. Orman bakanlığı, itfaye ve destek kuvvetler de çalışıyor şu an” diye konuştu.

 

Habertürk TV canlı yayınına katılan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gece saatlerinde yangının santral duvarlarına temas ettiği ancak santralın içerisine ateşin girmesine izin verilmediğini söyledi.

 

Yangının 4 gün öncesinde termik santrale geleceğinin belli olduğunu ifade eden Tokat şunları söyledi:

 

“Müdahale yetersizlikleri sebebiyle yangın buraya kadar geldi. Termik santralın zaten kendi koruma ekibi ve araçları var. Burada zaten bir hassasiyet var. Bölgede en iyi korunan yer burası. Ama yangın buraya gelene kadar birçok mahallemiz yandı.”

 

Tokat, bölgeyi ve santrali tehdit eden yangının sabah saatlerinde 2 uçak ve 4 helikopterle yapılan müdahale sonrasında kontrol altına alındığını ancak bölgenin dağlık alanlarında yangının ve söndürme çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi:

 

“Biz havadan müdahaleyi 4 gün önce yapmalıydık. Yapsaydık memleketim yanmayacaktı.”

 

"Tüm tedbirler alındı"

 

DHA’nın aktardığına göre santral yetkilileri sahada üst düzey tüm tedbirlerin alındığını bildirdi.

 

Santralin işletmecisi Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Santralimize yönelik yangın tehlikesi ortaya çıktığından itibaren mücadelede devletimizin tüm ilgili birimleri ile koordineli bir çalışma yürütmekteyiz. Yeniköy-Kemerköy Termik Santralleri'nin hissedarı olan şirketlerden ve tüm ortaklıklarından bu süreçte itfaiye, yangın söndürme araçları, arazözler ve iş makineleri, yangın uzmanları ve ekipler konuşlandırılmıştır. Ayrıca yangınla mücadelede Türkiye'nin dört bir yanından belediyeler ve birçok şirket, itfaiye, acil müdahele ekip ve ekipman, iş makinesi desteği sağlamıştır. Sürecin başından itibaren devletimiz Kemerköy Bölgesi'nde yangına müdahale etmektedir. Santralimizde çevreye zarar verebilecek herhangi bir unsur bulunmadığı gibi, olumsuzluğa neden olabilecek durumlara karşı sahada gerekli tüm tedbirler alınmıştır."

 

Santralın çevresinde hendekler kazıldığını belirten santral yetkilileri, termik santralın patlama riskinin söz konusu olmadığını ifade etti:

 

"Bu konudaki endişeler yersiz. Santral ile ilgili çevreye zarar verecek bir durum söz konusu değil.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha