• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

KHK’liler için yeni bir fişleme listesi mi?: Şahitlik başvuruları da kabul edilmiyor

KHK’liler için yeni bir fişleme listesi mi?: Şahitlik başvuruları da kabul edilmiyor
0 0

“15 Temmuz darbe girişimi”nin ardından çıkarılan KHK’lerle binlerce kişi soruşturma geçirdi, görevinden uzaklaştırıldı ya da işinden oldu. Mahkeme kararı olmaksızın uygulanan KHK’lerle ilgili mağduriyetler bitmiyor.

18 Eylül 2019 Çarşamba 23:52

Van'da okur yazar olmayan bir arkadaşına tapu devri için şahitlik etmek isteyen ancak KHK ile kamudan atılan kişinin şahitliği kabul edilmedi. Söz konusu kişinin Riskli Kişi Listesi’nde olduğu belirtildi.

 

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisine ulaşan bir mektup üzerine konuyu Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi veren Gergerlioğlu’nun verdiği bilgilere göre olay şöyle ortaya çıktı:

 

Van’ın Erciş ilçesinde H.K. isimli bir kişi, 15 Mayıs 2019 tarihinde Tapu Müdürlüğüne bir gayrimenkulün tapusunu almak üzere başvuru yaptı. H.K.’den okur yazar olmadığı için iki şahit getirmesi istendi. Şahit olarak Tapu Müdürlüğü’ne gelen Ş. İ. M.’nin TC kimlik numarası sisteme girilince “Riskli Kişi Listesi” uyarısı geldi. Bunun üzerine Ş. İ. M.’nin şahitliği kabul edilmedi. Oradaki görevli memur da Ş.İ.M.’nin neden şahitliğinin kabul edilmediği yönündeki sorusuna “Muhtemelen bu kişi KHK’lıdır” yanıtını verdi.

 

672 sayılı KHK ile ihraç edilen Ş.İ.M., Tapu Müdürlüğü’ne yazılı olarak da başvuru yaptı ve şahitliğinin kabul edilmemesinin nedenini sordu. Bunun üzerine Ş. İ. M.’ye, İstanbul Bağcılar Tapu Müdürlüğü’nde 16 Ağustos 2016 tarihinde “OHAL Kapsamında Riskli Kişi” listesine eklendiğini belirten bir yazılı belge sunuldu.

 

HDP Mİlletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bunun aynı zamanda bir fişleme olup olmadığını sordu.

 

Gergerlioğlu, şu soruları yöneltti:

 

“- Tüm KHK’lılar için şahitliğin kabul edilmemesi durumu geçerli midir? Bu durumda olan kaç kişi vardır?

 

- Riskli kişi listesi ne zaman ve kimin talimatıyla oluşturulmuştur? Riskli kişi listesinde adı yer alan kişiler başka hangi haklardan mahrumdurlar?

 

- Riskli kişi listesinde yer alan isimlerin yakınları (ör. çocukları ve eşleri) de riskli midir?

 

- Bu liste güncelleniyor mu? Ne zamana kadar geçerli olacak?

 

- Ben de KHK’lı bir milletvekili olarak şahit olmak istesem riskli kişiler grubunda yer aldığım için şahitliğim kabul edilmeyecek mi?”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha