• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kıbrıs Cumhuriyeti: Türkiye Doğu Akdeniz’deki enerji projesine katılmalı

Kıbrıs Cumhuriyeti: Türkiye Doğu Akdeniz’deki enerji projesine katılmalı
0 0

Ekathimerini’nin haberine göre, The Economist dergisinin 29 Temmuz’da Yunanistan’da düzenleyeceği konferansa, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Enerji Kaynaklarından Sorumlu Müsteşarı Frances Fannon katılacak.

20 Temmuz 2019 Cumartesi 11:01

ABD hükümetinin, Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, İsrail ve Mısır ile birlikte düzenlenecek Doğu Akdeniz enerji işbirliği konferansına katılacağı açıklanırken, Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney Kıbrıs) Enerji Bakanı Lakkotrypis, “Türkiye’nin de Doğu Akdeniz’deki enerji projesine katılmasını umduğunu” söyledi.

 

Konferansa, Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis, Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hacidakis ve İsrail Enerji bakanı Yuval Steinitz’in de katılacağı kesinleşti.

 

Konferansın birinci ayağı olan ‘Doğu Akdeniz Doğalgaz Forumu’, 24-25 Haziran’da Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenecek. Söz konusu foruma, Mısır, Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, İtalya ve Filistin yönetiminden temsilciler katılacak.

 

Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanı Lakkotrypis, konferans öncesi, “Ankara’nın Kıbrıs sorununun çözümü sürecine paralel olarak denizdeki münhasır ekonomik bölge sınırlarının belirlenmesine başlanması tartışmalarını kabul etmesinin önemli olduğunu” söyledi.

 

Lakkotrypis, “Türkiye de dahil Doğu Akdeniz’deki yedi ülkenin enerji projesine katılmasını, Türkiye’nin, sorunun değil, çözümün bir parçası olmasını umduğunu” da belirtti. Lakkotrypis buna karşılık, “Türkiye’nin bölgede son zamanda provokatif biçimdeki tavırlarıyla ortaya çıkan sorunlara odaklanmak zorunda olduklarını” da kaydetti.

 

Lakkotrypis ayrıca, ABD’li petrol şirketi Exxon tarafından yapılan sondajdaki bulguların da Doğu Akdeniz’deki enerji işbirliğinin önemini ortaya çıkardığını da söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha