• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı iki ay daha uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı iki ay daha uzatıldı
0 0

‘Corona’ salgınında kısa çalışma ödeneğinin verilmesine ve İş Kanunu uyarınca çalışanın iş akdinin feshinin kısıtlanmasına ilişkin düzenlemelerin süresi iki ay daha uzatıldı.

27 Ekim 2020 Salı 09:46

Konuya ilişkin cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

Kısa çalışma ödeneğinin süre uzatımına ilişkin karara göre, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, corona virüsü nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020’ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayılı cumhurbaşkanı kararı ile uzatılan iki aylık süreden sonra başlamak üzere iki ay daha uzatıldı.

 

Fesih kısıtına ilişkin düzenleme

 

İş Kanunu’nun geçici 10. maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen süreler de 17 Kasım 2020’den itibaren iki ay uzatıldı.

 

Söz konusu fıkralarda, her türlü iş veya hizmet sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması, faaliyetinin ve işin sona ermesi halleri dışında işveren tarafından feshedilemeyeceği düzenleniyor.

 

Fıkralarda ayrıca maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç aylık süreyi geçmemek üzere işverenin işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabileceği, bu kapsamda ücretsiz izne ayrılmanın, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermeyeceği belirtiliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha