• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

KKTC’li gazeteci: Görülmemiş seçim suçları işlendi, oylar 3 bin liraya satın alındı

KKTC’li gazeteci: Görülmemiş seçim suçları işlendi, oylar 3 bin liraya satın alındı
0 0

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) seçim sürecine müdahalesi tartışılmaya devam ediyor. KKTC’de 18 Ekim’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu Ulusal Birlik Partisi adayı Ersin Tatar kazandı.

19 Ekim 2020 Pazartesi 19:24

Tatar’ın 67 bin 385 oyla yüzde 51.74, bağımsız rakibi Mustafa Akıncı’nın ise 62 bin 858 oyla yüzde 48,26 oranında oy aldığı seçimi değerlendiren Özgür Gazete Kıbrıs’tan Pınar Barut “Bu zamana kadar hiç görülmemiş müdahalalerin yaşandığı, görülmemiş asayiş sıkıntısının yaşandığı bir seçim oldu. KKTC tarihinde hiç bu kadar seçim suçu işlenmemişti” dedi.

 

‘3 BİN LİRA KARŞILIĞINDA OYLAR SATIN ALINDI’ 

 

ARTI TV’de Petek Atıcı Türkmen’in sunduğu Haber Aktüel programına bağlanan Pınar Barut, “Seçimden bir gece önce çok ciddi paraların dağıtıldığı, insanların oylarının satın alındığı bilgileri de bize geldi. İnsanların oylarının fotoğraflarını çekmelerinin sebebinin de bunun ispatı niteliğinde olduğu söylendi” dedi.

 

Barut, “Burası küçük bir ülke. Etrafımızda eşimize, dostumuza, akrabamıza gidildi. Birçok oy 3 bin lira karşılığında satın alındı. Partilerin gençlik kolları da sandıktan çıkan insanların ellerindeki listelerden isimlerini işaretlediler. Bu insanlar gerçekten sözlerini tutup aldıkları para karşılığında oylarını verdiler mi diye” ifadelerini kullandı. Barut şöyle devam etti:

 

‘TÜRKİYE’NİN TÜM MÜDAHALELERİNE RAĞMEN…’

 

“Bu zamana kadar hiç görülmemiş müdahalelerin yaşandığı, görülmemiş asayiş sıkıntısının yaşandığı bir seçim oldu. KKTC tarihinde hiç bu kadar seçim suçu işlenmemişti. Polisin açıkladığı rakamlar ürkütücü. Yaklaşık 15 kişiye yasal işlem yapıldı. Bu insanlardan bazıları oy pusulalarına tercihlerini yaptıktan sonra fotoğraflarını çekmek suretiyle suç işlediler. Bazıları oy pusulalarını kapıda birilerine göstermek suretiyle suç işlediler. Bazıları da sandıklara yanlarında getirdikleri örnek oy pusulalarıyla çift pusula atmaya çalışarak seçim suçu işlediler.”

 

KKTC’li gazeteci Barut, “Bunlar bizim çok alışık olduğumuz şeyler değil. Seçimden bir gece önce çok ciddi paraların dağıtıldığı, insanların oylarının satın alındığı bilgileri de bize geldi. İnsanların oylarının fotoğraflarını çekmelerinin sebebinin de bunun ispatı niteliğinde olduğu söylendi. Türkiye’nin tüm müdahalelerine rağmen, tüm para dağıtmalara, iş vaatlerine, dükkan vaatlerine rağmen, bu kadar yoğun bir çaba sonucunda sadece 4 bin 200 civarı bir farkla Ersin Tatar cumhurbaşkanlığını kazandı” değerlendirmesini yaptı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha