• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Kobani" operasyonuna CHP'den ilk tepki: Gözaltılar Saray'a düğün hediyesidir

0 0

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’ye düzenlenen "Kobani eylemleri" operasyonu için “Saray’a düğün hediyesidir” dedi.

25 Eylül 2020 Cuma 12:31

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014'te düzenlenen "Kobani" eylemleri ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verdi.

 

Operasyon kapsamında Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Ayla Akat, Emine Ayna, Beyza Üstün, Alp Altınörs, Altan Tan ve Gülfer Akkaya gibi isimler gözaltına alındı.

 

İlk tepki CHP'den

 

Gözaltı kararlarına ilişkin ilk tepki CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'dan geldi.

 

Tanrıkulu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!" ifadelerini kullandı.

 

 

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da gözaltı kararlarına tepki gösterdi.

 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Özkan, "Kardeşim Sırrı Süreyya Önder’e yaptığınız zulümdür. Tam altı yıl sonra yargılanıp serbest kaldıkları dosyadan yüzlerce siyasetçiye yaptığınız zulümdür. Bunların sonunda zulmünüzde boğulursunuz" ifadelerini kullandı.

 

Saadet Partisi: İnatla 'adalete olan güven' sarsılmaya devam ediliyor

 

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, tutuklamalara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamda şunları kaydetti: 

 

"İnatla 'adalete olan güven' sarsılmaya devam ediliyor. 6 yıl sonra ne değişti de, yargılanıp serbest kaldıkları dosyadan dolayı insanları sabahın erken saatlerinde evlerinden gözaltına alıyorsunuz? İktidar, muhalefeti kendi iç meselelerine meze yapmaktan artık vazgeçmelidir! Bu insanlar suçluysa; bu memleketin hakim-savcıları 6 yıl önce neredeydi? Yok değillerse; bugün bu gözaltı kararlarının sebeb-i hikmeti nedir? Adalet mekanizmasını, gündem değiştirmek ve kamuoyunu meşgul etmek için kullanmanın hiç kimseye faydası yoktur! Bir ülkede adalete olan güven ortadan kalktığı taktirde; o ülkede hiçbir iş yolunda gitmez. Bir kez daha uyarıyoruz; bu ülkenin böylesine keyfi ve hoyrat tavırlara değil; adalete olan güveni yeniden tesis edecek adımlara ihtiyacı var. İnsanımıza ve ülkemize yazık oluyor!"

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha