• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kolin havalimanında yüzde 20 hissesini Kalyon'a devretti

Kolin havalimanında yüzde 20 hissesini Kalyon'a devretti
0 0

Büyük tartışmaların ardından 2018 sonunda açılışı yapılan ve Atatürk Havalimanı'nın taşınma işleminin vaat edilen ocak ayında yapılamadığı, belirsiz bir tarihe ertelendiği İstanbul Havalimanı'nda bu kez de başka bir gelişme yaşandı.

9 Ocak 2019 Çarşamba 14:17

İstanbul Havalimanı'nın inşasında yer alan ve 25 yıl boyunca işletmesini üstlenen İGA Havalimanı AŞ'deki beş şirketten biri olan Kolin İnşaat, hisselerinin yüzde 20'sini Kalyon'a devretti. 

 

Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Kolin İnşaat'ın hisselerinin yüzde 20'sini Kalyon'a devretmesinin ardından, Kalyon İnşaat'ın IGA'daki payı yüzde 40'a çıkmış oldu.

 

Beşli şirket, altı yıl önce kuruldu ve aralık ayında gerçekleştirilen genel kurulda sermayesi 7 milyar 368 milyon TL’ye yükseltildi.

 

Şirketi kuran beş şirket de yüzde 20'şerlik hisseye sahipti ancak son devirle birlikte bir hissedarın payı artarken, bir diğerinin de azaldı.

 

Habere göre, Şirketin son genel kurulu geçen 20 Aralık günü yapıldı. Ticaret Sicil Gazetesinde 2 Ocak günü yayımlanan genel kurul kararına göre Cengiz İnşaat San. Ve Tic. AŞ, Mapa İnşaat  ve Tic. AŞ, Limak İnşaat San. Ve Tic. AŞ, Kolin İnşaat Tur. San. Ve AŞ ve Kalyon Havacılık ve İnşaat AŞ’nin yüzde 20’şer pay sahibi olduğu kaydedildi.

 

Ancak, anılan genel kurul sonrası İGA Havalimanı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Şirkette yüzde 20 hissesi bulunan Kolin İnşaat, payını Kalyon Havacılık AŞ’ye devrederek ortaklıktan ayrıldı. Devir kararı bu hafta başında kesinleşti. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha