• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Konkordato ilanları üniversitelerin döner sermayesine yaradı

Konkordato ilanları üniversitelerin döner sermayesine yaradı
0 0

Konkordato ilan eden firma sayıları artınca Türkiye'nin belli başlı bölgelerindeki üniversiteler bu alanda 'Konkordato sertifikası' programları açtı.

21 Ekim 2018 Pazar 16:18

Kişi başı minimum 1500 TL'den başlayan eğitimlere avukatlar ve mali müşavirler tarafından çok fazla talep var. Sertifika programı ise ortalama 3 gün sürüyor.

 

Piyasalarda özellikle son aylarda alacak-verecek dengesini sağlayamayan şirketler ve de şahıslar, bankalardan ve alacaklılardan gelen kredi baskısına karşı koymak adına konkordato ilan ediyor. Mahkemenin konkordato başvurusunu kabul etmesi halindeyse ilgili tüzel ya da gerçek kişiler hakemlik yapması için komiserler atanıyor. Peş peşe gelen konkordatolar, bazı üniversiteleri bu konkordato komiserliği eğitimi vermeye yöneltti.

 

Sertifika eğitiminde öğretmenler öğrencilere, konkordatonun olumlu ve olumsuz yanlarından, atandığı firmanın mali yapısında nelere dikkat etmesi gerektiğine kadar birçok konuda bilgi veriyor. Ayrıca eğitmenler derslerde, konkordato süreçleriyle ilgili örnekler de vererek komiserin bu süreçte daha kolay hareket etmesini sağlıyor.

 

Sözcü’den Derin Gökçe’nin  haberine göre şu an Uludağ Üniversitesi, Haliç Üniversitesi ve Aydın Üniversitesi bu alanda eğitim veriyor.

 

20 kişilik dersliklerde şimdilik yer yok. Ücretli olarak verilen eğitimden geçen öğrenciler, rektörlük onaylı sertifika almaya hak kazanıyor. Programa katılmak isteyen vatandaşlarsa sertifika ücretini üniversitenin döner sermaye hesabına yatırıyor.

 

Mali müşavirler ve avukatlar rağbet ediyor

 

Konkordato eğitimlerinin ekim ayından bu yana çok fazla arttığını belirten Uludağ Üniversitesi’nden Hayal Aydede, mali müşavirlerin ve avukatların konkordato süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtti:  “Biz de profesyonel eğitmenlerimizle birlikte bu konuda vatandaşları bilgilendiriyoruz. Sertifika programı ortalama üç gün sürüyor ve her gün 8 saat ders yapılıyor.”

 

Aydede, mahkeme tarafından firmaya atanan komiserlerin söz konusu süreci çok iyi bilmeleri gerektiğini vurguladı: “Aksi takdirde süreç olumsuz ilerleyebilir. Konkordato yeni bir oluşum bu nedenle bazı konkordato ilan eden firmalara küt diye atanan komiserler oldu. Bu tarz eğitimlere çok fazla talep var.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha