• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Köy imamına baskı: Koruculuğa özendiren vaazlar ver!

Köy imamına baskı: Koruculuğa özendiren vaazlar ver!
0 0

Dargeçit’e bağlı Sümer köyündeki halk, köyü terk etme veya korucu olmaya zorlanıyor. Fiziksel ve psikolojik şiddetin dışında köy imamına koruculuğa özendirecek vaazlar verilmesi yönünde baskı yapılıyor.

24 Eylül 2018 Pazartesi 22:03

Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Sümer (Deywan) köyü sakinlerinin sık sık baskınlara maruz kaldığı belirtildi. Daha önce jandarmanın gerçekleştirdiği ev baskınlarının son günlerde özel timler tarafından gerçekleştirilmeye başlandığı bildirilirken, köylülerin maruz kaldıkları uygulama nedeniyle köyü terk etmeye veya korucu olmaya zorlandıkları ileri sürüldü. Birçok kişinin gözaltına alınıp şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

 

Köylüler tehdit ediliyor

 

Köyde son dönemlerde ev baskınlarının yanı sıra “ifadeniz var” denilerek köylülerin karakola çağrıldığı, özellikle yakınları PKK’ye katılan ailelerin, sırası ile jandarma karakoluna götürüldüğü bildirildi. Karakola çağrılan kişilerin jandarma yerine özel tim denilen kişiler tarafından sorgulandığı belirtilirken, köylülerden alınan bilgilere göre  çağrılan isimlere PKK’ye katılan çocuklarını çağırmaları yönünde baskı yapılıyor. Kabul etmeyen kişilerin ise fiziksel şiddet ve tehdide maruz kaldığı aktarıldı.

 

‘Ya köyü terk edin ya da korucu olun’

 

Nusaybin’de sokağa çıkma yasakları dönemine kadar bir kısmı korucu olan ancak yasaklarda korucuların ön saflara sürülmesi üzerine tüm korucuların istifa ettiği köyde, cami imamına da koruculuğu özendirecek vaazlar vermesi için baskı yapıldığı bildirildi.

 

İmamın dini inancına uygun görmediği için teklifi kabul etmediği belirtilirken, karakola çağrılan eski korucuların da korucu olmaya zorlandığı ifade edildi. Köye 50 metre mesafede ara ara patlamalar yaşandığı bilgisini veren köylüler, yaşanan patlamaların da bilinçli olduğu görüşünde.

 

Köylüler, patlamaların köylüye “ya köyü terk edin ya da korucu olun” tehdidini taşıdığını belirtirken, maruz kaldıkları uygulamalara bir an önce son verilmesini beklediklerini aktardı.

 

KAYNAK: YENİ YAŞAM

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha