• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kulin: Aklıselimi, vicdanı ve ahlakı kaybettik

Kulin: Aklıselimi, vicdanı ve ahlakı kaybettik
0 0

Zaman gazetesinden Ali Pektaş’a konuşan Kulin, baskıcı bir rejim altında yaşayan insanları ve onların bu rejime başkaldırılarını anlatan yeni romanı Tutsak Güneş’ten yola çıkarak Türkiye’nin içinde bulunduğu durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

25 Ekim 2015 Pazar 14:57

Toplumdaki kutuplaşmanın son yıllarda geldiği noktaya dikkat çeken yazar Ayşe Kulin, “Siyasi partiler her zaman birbiriyle didişirdi. Ama aklıselim diye bir şey vardı. Biz o aklıselimi kaybettik. Vicdanı ve ahlâkı kaybettik” dedi. Kulin ayrıca, AKP döneminde din ve dindarlık kavramlarının içinin boşaltıldığını savundu.

ayse kulin

Kulin, “Romanda sevginin gücünden bahsediyorsunuz. Ama son yıllarda ülkemiz o kadar kutuplaştı ki, sevginin gücü bunu eski haline çevirebilecek mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Ben 74 yaşındayım. İlk defa bu kadar kutuplaşmış bir toplum görüyorum. Siyasi partiler her zaman birbiri ile didişirdi. Ama aklıselim diye bir şey vardı. Biz o aklıselimi kaybettik. Vicdanı ve ahlâkı kaybettik. Yalanı en baştaki çok büyük bir rahatlıkla söyleyince şaşırıp kalıyorsun. O da biliyor yalan söylediğini. O bunu siyaset için kullanıyor.” 

Neydi o Kabataş yalanı Allah aşkına

Gezi eylemleri sürecinde Kabataş’ta başörtülü bir kadının eylemcilerin saldırısına uğradığına dair çürütülen iddiayı hatırlatan Kulin, “Neydi o Kabataş yalanı Allah aşkına. Deri eldivenli çıplak adamlar… Gerçek olmadığı ortaya çıktı hâlâ ‘beyan ne olacak’ diyor” ifadelerini kullandı.

AKP iktidara geldiğinde sevinmiştim

Hiçbir zaman oy vermemesine karşın, AKP’nin sandıktan çıkıp ikitdar olmasına sevindiğini belirten Kulin, “İktidara gelsinler normalleşelim, bunlara alışalım. Birlikte yaşamayı öğrenelim. Yanımdaki başörtülü beni rahatsız etmesin, ben de onu rahatsız etmeyeyim. Bu düşüncelerle sevinmiştim. Başında çok iyi işler yaptıklarını kabul ediyorum. Ekonomi sıçradı, AB ile ilişkiler hızlandı, birçok hayırlı işler yapıyorlardı” diye konuştu.

Din adına konuşan insanlarda ahlâk sıfır

Kulin, “Peki sonra ne oldu?” sorusu üzerine ise şunları söyledi: “AKP dindarız diye başa gelen bir partiydi. Dikkat edin muhafazakarız diye değil. Çünkü çok kısa bir dönemin dışında bu ülkeyi hep sağ muhafazakar partiler idare etti. Ama şunu gördüm ki, din adına konuşan insanlarda ahlâk sıfır. Bu, insana müthiş bir moral çöküntüsü yaşatıyor.”

Dindar bir ailede büyüdüğünü vurgulayan Kulin, “Karşımda dindar olduğunu söyleyen ama bütün bunları yıkmış sadece şekilden ibaret kalmış insanlar var. Din ve dindarlık sözcüğünün içini boşaltmış olmaları beni çok üzüyor. Çünkü artık gençlik Müslümanlığı hırçınlık ve hoyratlık olarak görüyor” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha