• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kürdistan Bölgesel Yönetimi sözcüsü: Türkiye ile diyalog taraftarıyız

Kürdistan Bölgesel Yönetimi sözcüsü: Türkiye ile diyalog taraftarıyız
0 0

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, “Bağımsız olduğumuzda Türkiye ile Irak arasında güvenli bir tampon bölge olacağız” dedi.

22 Eylül 2017 Cuma 17:46

Hürriyet’ten İpek Yezdani ve İdris Emen’e konuşan Dizayi, Türkiye’nin endişelerini anladıklarını, Ankara ile ilişkilere güvendiklerini söyledi.

 

Dizayi satırbaşlarıyla şöyle konuştu:

 

– Bağdat’la müzakereler elle tutulur bir sonuç verirse ve yeteri kadar uluslararası garanti varsa tabii ki diyalog taraftarıyız. Peki referandum olmadan Bağdat’la ciddi bir angajmanımız olur mu? Evet, bu değerlendirilebilir, ancak şu ana dek bize verilen vaatler yeterli değil. Eğer bunlar yerine getirilirse, Bağdat’la ciddi bir diyalog sürecine gireriz.

 

– Ankara’daki ve Tahran’daki dostlarımızdan daha anlayışlı olmalarını beklerdik. Türkiye ile  ilişkilerimize hâlâ güveniyoruz. Türkiye ile sağlam ilişkilerimiz için zeminin hâlâ korunduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin endişelerini anlıyoruz, bence bu endişeler sadece Ankara ile diyalogla çözüme kavuşturulabilir… Kürdistan devletinin bölgede bir istikrar faktörü olacağına ve Türkiye ile Irak’ın geri kalanı arasında güvenli bir tampon bölge oluşturacağına inanıyoruz.

 

– Türkiye’deki Kürt nüfusun yüzde 50’sinden fazlası Kürt bölgelerinde değil, İstanbul’da, Ankara’da vs. yaşıyor. Türkiye’deki Kürt nüfusla Türk nüfus arasında ciddi bir entegrasyon var. Irak’taysa Kürtlerin yoğunluklu olarak yaşadığı bir Kürt bölgesi var, Kürtlerle Araplar arasında evlilik bile yok. Irak’taki Kürtler için var olan bir çözümü alıp da Türkiye’ye, İran’a kopyalayamazsınız.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha