• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Leyla Güven: Bugünden öte herkes planlamasını yapsın, alanlara çıksın

Leyla Güven: Bugünden öte herkes planlamasını yapsın, alanlara çıksın
0 0

DTK, TJA, HDP ve DBP ortak açıklamayla TSK’nin Rojava ve Şengal’e dönük hava saldırısını kınadı.

25 Nisan 2017 Salı 16:31

HABERDAR | 

 

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, “Nasıl ki Kobanê için tek yürek olup direndiysek, sınır hatlarında aylarca beklediysek şimdi de aynı süreç bizi bekliyoruz. Bugünden öte herkes planlamasını yapsın, alanlara çıksın. Alanlar halklara helaldir” çağrısında bulundu.

 

DTK, TJA, HDP ve DBP, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarınca Rojava ve Şengal’e yönelik gerçekleştirilen hava saldırısına ilişkin ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. DBP Diyarbakır İl Örgütü önünde düzenlenen açıklama öncesi, binanın etrafı çok sayıda TOMA ve zırhlı araç ile polis ablukasına alındı.

 

Açıklamaya DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP milletvekilleri, DBP ve TJA yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

 

Açıklamada ilk olarak konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, saldırıyı kınayarak, “Êzidî halkımıza, yıllardır burada yaşamını sürdüren Êzidîlere dönük uzun süredir bir saldırı söz konusu. Herkesin bildiği gibi DAİŞ çetelerinin hedefinde her zaman Kürtler olmuştur. Burada yaşayan Êzidî halkımız DAİŞ’in saldırıları sonucu katliamlar yaşadı.

 

Ve bu saldırılar karşısında YBŞ oraya gidip kendi halkını korudu, katliamlardan kurtardı. Oradaki halk veya güç her kim olursa olsun Kürt’tür ve orası Kürdistan coğrafyasıdır. Herkes buna göre politika üretmelidir” dedi.

 

'HALKA SOKAKLARA ÇIKIN ÇAĞRISI'

 

Tüm Kürt halkına birlik çağrısında bulunan Güven, “Nasıl ki Kobanê için tek yürek olup direndiysek, sınır hatlarında aylarca beklediysek şimdi de aynı süreç bizi bekliyoruz. Bugünden öte herkes planlamasını yapsın, alanlara çıksın. Alanlar halklara helaldir” dedi. Bombalanan yerlerde koalisyon güçlerinin de bulunduğunu ve bombalananlarının koalisyon güçlerinin müttefiki olduğunu belirten Güven, “Türk uçakları niye orayı bombaladı? Koalisyon sessiz mi kalacak? Eğer koalisyon menfaatleri için sessiz kalıyorsa bunu asla kabul etmeyeceğiz. Eğer o bölge Kürt halkının elinden çıkarsa artık hiçbir güç DAİŞ’in önünü alamaz. Kürt halkına sesleniyorum. Gün artık birlik ve mücadele günüdür” ifadelerini kullandı.

 

 

‘80 MİLYONUN KÜRT KARŞITI POLİTİKALARA TAHAMMÜLÜ KALMAMIŞTIR ’

 

Daha sonra söz alan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, hükümetin Suriye tezkeresine dayanarak bu saldırıyı yapamayacağını belirterek “O tezkere sadece Türkiye’yi tehdit eden olaylara karşı ayarlanmıştır.

 

Dünkü saldırı uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Bu ülkenin daha fazla şiddet politikalarına tahammülü kalmamıştır. 80 milyon insanın Kürt karşıtlığı üzerinden geliştirilen politikalara tahammülü kalmamıştır. Bu politikalar iktidar tarafından uygulanan ve ülkeyi bölmeye götüren politikalardır” değerlendirmelerinde bulundu.

 

“Barbarların saldırısına uğramış halkların kendini savunmak dışında Türkiye’ye nasıl bir tehdidi olabilir?” diye soran Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu saldırı asla ve asla sadece Kürtlere yapılmamıştır. İnsanlığa karşı yapılmıştır. Bu saldırılara karşı durmak için Kürt olmak gerekmiyor, insan erdemine sahip olmak yeterli. Bu saldırının hedefi sadece Kürtler değil birçok halktır. Bu ülkeyi daha fazla zora sokacak politikalardan vazgeçilmesi gerekiyor.

 

Özellikle bu yanlış politikalara karşı halkın tutumunu ortaya koyması gerekiyor. Bu insanın değerlerine sahip çıkmakla alakalıdır. Son bir kez siyasi iktidarı politikaları karşısında uyarıyoruz. Yaptığınızın Kürde de Türk’e de yararı yoktur. Bu ülkeyi daha fazla itibarsızlaştırmaya hizmet etmektedir. Kendi içindeki Kürtler ile barışmayan bir iktidarın dünyada itibarlı görünme şansı yoktur. Türkiye, dünyanın süper güçlerinin yeniden dizaynının tartıştığı bir dönemde kendi sınırlarını tartışmaya açıyor. Buna kimsenin hakkı yoktur. Kürtler bu ülkeyi oluşturan tüm inançlarla birlikte eşit haklar üzerinden bir ülke istiyor. Bir kez daha bu saldırıyı yapanları insanlığın değer yargıları adına kınıyoruz.”

 

HABERDAR | 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha