• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Leyla Güven’den Diyarbakır Newroz’una mesaj: Tecridi kıracağız, halkımızı özgürleştireceğiz

Leyla Güven’den Diyarbakır Newroz’una mesaj: Tecridi kıracağız, halkımızı özgürleştireceğiz
0 0

Tecridin kaldırılması talebiyle 134 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven Diyarbakır Newroz’una gönderdiği mesajda, “2019 Newroz’unun adı Zülküf Gezen’dir. Tecridi kıracağız ve halkımızı özgürleştireceğiz” dedi.

21 Mart 2019 Perşembe 21:58

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Diyarbakır Newroz’una mesaj gönderdi. Leyla Güven’in mesajı öncesi aynı taleple 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç, yüzbinleri selamladı. Milletvekilleri uzun süre “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganları eşliğinde alkışlandı.

 

Sahneye gelen vekiller halkı selamlaması ardından Leyla Güven’in Kürtçe mesajı, 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ tarafından okundu. Dersim Dağ, "Sizlere Leyla Güven'in, Nasır Yağız'ların, cezaevlerinin direniş selamlarını getirdik" diye başladı.

 

Leyla Güven’in Newroz mesajı şöyle:

 

“Merhaba Amed, merhaba direnişin başkenti… Merhaba fedakar anneler, kahraman gençler. Hepinizi zindanların direniş ruhuyla kucaklıyorum. 

 

ZÜLKÜF GEZEN DİRENİŞ HAMLESİNİN ŞEHİDİDİR

 

Değerli halkımız; Newroz baharın başlangıcıdır, özgürlüğün dirilişidir. Newroz; zindanlarda Mazlum’un haykırışı, Amed Sur’larında Zekiye’nin halayı, Ronahî ve Rahşanların meşalesidir. Newroz; bugün dönemin Mazlum Doğan’ı olan kahraman Zülküf Gezen’dir. Bu nedenle 2019 Newroz’unun adı Zülküf Gezen’dir. Yoldaşlar; Zülküf Gezen direniş hamlesinin şehididir. Zülküf yoldaş direniş hamlesi ile yarınlarımızı aydınlattı. Eylemi önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. 

 

TECRİT İÇİNDE BİR YAŞAMI ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ

 

Kahraman halkımız; zafer çok yakındır. Bahar geldi artık. 2019 yılında tecridi kıracağız ve halkımızı özgürleştireceğiz. Bütün dünya halkları iyi bilmelidir ki; tecrit içinde bir yaşamı asla kabul etmeyeceğiz. 2019 yılı direnişimiz ile Kürt ve Kürdistan halkının direniş yılı olacaktır. Bu direniş ruhu ve inancıyla hepinizi selamlıyorum. Newroz bayramınızı yürekten kutluyorum. Newroz pîroz be. Mutlaka kazanacağız.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha