• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Leyla Güven: Evimin aranması hukuka aykırı

Leyla Güven: Evimin aranması hukuka aykırı
0 0

Tutuklu bulunan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Güven, evinin basılmasına ilişkin kendisine herhangi bir bilginin verilmediğini belirterek, “Seçilmiş, dokunulmazlığı olan bir vekile ait herhangi bir yerin aranması hukuka aykırıdır” dedi.

10 Ekim 2018 Çarşamba 22:19

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır merkezli 9 ilde gazeteci ve siyasetçilere dönük operasyon sonucunda 151 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı, 183 eve baskın düzenlendi ve 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı.

 

Savcılık, yürüttüğü soruşturma kapsamında 31 Ocak’tan bu yana Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in evine baskın düzenledi.

 

KAPI KIRILDI, KAPATILMADI

 

Merkez Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nde bulunan ve kimsenin bulunmadığı evin kapısını kıran özel harekat polislerinin evdeki eşyaları dağıtarak arama yaptığı öğrenildi. Polislerin, yaptıkları aramanın ardından kapıyı kapatmadan evi terk ettikleri bildirildi. Polisin herhangi bir şahit çağırmadan arama yaptığı ve tutanak da tutmadığı öğrenildi.

 

‘MEVCUT HUKUK SİSTEMİ BUNU KABUL ETMİYOR’

 

Evine yapılan polis baskınından sonra cezaevinde avukatlarıyla görüşen Leyla Güven, bir milletvekilinin hiçbir şahit çağrılmadan evinin aranmasının hukuka aykırı bir durum olduğunu söyledi.

 

Güven, “Bana ait evim basılmış. Baskına ilişkin tarafıma herhangi bir bilgi ulaştırılmış değil. Bunun kanuni olarak hiçbir izahı yok. Bu tutum kabul edilemez. Seçilmiş, dokunulmazlığı olan bir vekilin kendisine ait herhangi bir yerin aranması hukuka aykırıdır. Mevcut hukuk sisteminin bu durumu kabul etmemesine rağmen evim aranmıştır. Evimin aranması kapı komşularımın veya başka bir kimsenin şahitliğinde olması gerekiyordu. Ancak basından öğrenebildiğimiz kadarıyla öyle bir durum yok. Bu bile yapılan aramanın hukuki dayanağının olmadığının göstergesidir” dedi.

 

Av. ÖZEN: HUKUKİ DAYANAĞINA BAKACAĞIZ

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının evi arama kararının olduğunu anımsatan Güven’in avukatı Şivan Cemil Özen, kararın hukuki dayanağına bakacaklarını, herhangi bir suç teşkil eden pozisyonun olması halinde gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha