• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Leyla Güven: Gençleri dağa gönderen biz değiliz, Süleyman Soylu’dur

Leyla Güven: Gençleri dağa gönderen biz değiliz, Süleyman Soylu’dur
0 0

Demokrasi Nöbeti’nin 32'nci gününde konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP önündeki ailelere de değinerek, “Aslında konuşarak gençleri dağa gönderen biz değiliz. Konuşarak bunu sağlayan Süleyman Soylu’nun kendisidir” dedi.

19 Eylül 2019 Perşembe 16:43

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere kayyım atanmasının ardından başlatılan Demokrasi Nöbeti Mardin’de 32’nci gününde devam etti. Mardin Valiliği tarafından kentte bir ay daha uzatılan “eylem ve etkinlik yasağı" gerekçesi ile HDP il binasının etrafı polis ablukasına alındı. Bu nedene HDP’liler eylemlerini il binası önünde sürdürdü. Nöbete HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven de katıldı. 

 

Nöbette açıklama yapan Güven, Mardin ve diğer kentlerde HDP’lilerin yapmak istedikleri açıklama ve eylemlerin polis ablukası altına alındığını ve partinin sesinin kısılmak istendiğini belirterek, “Korku nedir sormak istiyoruz. Nedir sizi korkutan. HDP konuştuğunda Kürtler konuştuğunda neden korkuyorsunuz. Neden etrafımızı sarıyorsunuz. Siz ne yaparsanız yapın biz hakikati haykırmaya devam edeceğiz. Biz bu işin güvenlikçi politikalar ile gitmeyeceğini haykırmaya devam edeceğiz. Kürt halkı zalim Dehak’a karşı verdiği direniş gibi bu direnişini devam ettirecektir” dedi.  

 

‘İTAAT ETMEYECEĞİZ’

 

HDP’nin “İtaat etmeyeceğiz” dediği için linç edilmek istendiğini kaydeden Güven, Diyarbakır’da söylediği ve hedef gösterildiği sözlerini tekrarlayarak, “Kürt sorunu demokratik yöntemlerle çözülmedikçe acılar yaşanmaya devam edecektir. Buna izin vermeyelim. Hep birlikte buna karşı duralım. Dünyanın her yerinde benzer durumlar yaşanmıştır ve bu sorunlar ortak akılla, demokratik yöntemlerle çözülmüştür… Bunu söylediğimizde tehdit ettiğimizi söylüyorlar. Bu tehdit değil bu bir realitedir” dedi. 

 

‘GENÇLERİ DAĞA GÖNDEREN BİZ DEĞİLİZ'

 

HDP’li 3 büyükşehir belediyesinin ardından Kulp ve Karayazı belediyelerine de kayyım atanmasını değerlendiren Güven, önce kayyım atamalarının alt yapısının hazırlandığını ardından taşlarının döşendiğini ve belediyelerin daha sonra gasp edildiğini söyledi. Kürtlere karşı yeni konseptlerin hazırlandığını belirten Güven, televizyon ekranlarında sabahtan akşama kadar Kürtler adına kim olduğu belli olmayan kişilerin konuşturulduğunu söyledi. Kendilerinin konuşarak gençleri dağa yönlendirdikleri iddialarına ve HDP önündeki ailelere de değinen Güven, “Bu konseptler Türkiye’nin birliği için değil. Aslında konuşarak gençleri dağa gönderen biz değiliz. Konuşarak bunu sağlayan Süleyman Soylu’nun kendisidir. Ötekileştirilen dil, televizyonlarda akşama kadar kullanılan dil gençleri canından bezdiriyor. Bülent Arınç bu gerçekliğe işaret etti diye ‘hadi oradan’ dediler. Bunlar gerçeğin üstünü sürekli kapatmaya çalışıyorlar” diye konuştu. 

 

‘ÖNCELİK DEMOKRATİKLEŞME’

 

Sözlerinin devamında CHP’ye dönük iktidar tarafından dile getirilen söylemleri de hatırlatan Güven, CHP’nin net olmadığı ve baskılara karşı tepkisini yüksek sesle getirmediği sürece iktidara gelme şansı olmadığını ifade etti. Türkiye’nin demokratikleşmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Güven, Türkiye’nin demokratikleşmesi durumunda Kürt sorununun da kendi içinde çözüme ulaşacağını hayata geçirmek istediklerinin de demokratikleşme olduğunu vurguladı. Türkiye’nin demokratikleşmesinin ve Kürt sorununun çözümünün öncelikli görev olduğunu kaydeden Güven, “İşte o zaman anneler HDP’nin kapısına çözüm bulmaya gelmezler. O zaman anneler evlatlarını yitirmek zorunda kalmazlar” dedi. 

 

‘DEMİRDEN KORKAN TRENE BİNMEZ’

 

“Demirden korkan trene binmez” diyen Güven, “Biz bindik o trene özgürlük yolunda adım adım ilerliyoruz. Hiçbir güç de bu treni durduramaz. Ne AKP-MHP iktidarı ne de başka iktidarlar. Tarihte bu konuda güvenlikçi politikalarda ısrar edenler tarihin çöp sepetine gitmiştir. Ama halklar kendi yerinde yaşamını sürdürmeye devam etmiştir” diye konuştu. Güven, sözlerinden dolayı kendisine dönük açılan soruşturmaya dair de adil bir yargılama olması durumunda korkuları olmadığını belirtti. Güven, Türkiye’de bir yargılama yapılacak ise, Roboski Katliamı’nın faillerinin, Taybet Ana’yı katledenlerin ve Cizre’de bodrumlarda katliam yapanların yargılanması gerektiğini vurguladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha