• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Leyla Güven için yapılmak istenen yürüyüşe engel

Leyla Güven için yapılmak istenen yürüyüşe engel
0 0

Yapılacak yürüyüş öncesinde sabah saatlerinden itibaren kentin bir çok noktasında polisiye önlemler alındı.

12 Şubat 2019 Salı 15:10

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in sürdürdüğü açlık grevinin 100’üncü günü dolayısıyla bölgenin 15 kentinden Diyarbakır’a yapılması planlanan yürüyüş kollarından biri olan Hakkari’den yürüyüşe geçen HDP’lilere müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı açlık grevindeki DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve cezaevindeki tutuklulara destek için Güven’in eylemin 100’üncü günü olan 15 Şubat’ta, bölgedeki 15 kentten Diyarbakır’da yürüyüşler planlamıştı. "100. Gününde Leyla’ya, Tecridi Kırmaya" sloganıyla organize edilen  bu yürüyüşlerin ayaklarından biri olan Hakkari’de, yapılan planlama doğrultusunda yürüyüşe başlamak isteyen partililer polis engeli ile karşılaştı. 

 

Yapılacak yürüyüş öncesinde sabah saatlerinden itibaren kentin bir çok noktasında polisiye önlemler alındı.

 

BİNADAN ÇIKTIKLARI SIRADA ÖNLERİ KESİLDİ

 

Hakkari Milletvekili Sait Dede, Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, HDP İl Örgütü Eş Başkanları Sinan Kaya ve Zeynep Kaya, Hakkari Belediyesi Eş Başkan Adayları Cihan Kahraman ve Seher Kadiroğlu Ataş, Çukurca Belediyesi Eş Başkan Adayları Hividar Ertunç ile Ebubekir Kanar’ın da bulunduğu kalabalık partili grubu ise, parti binasından çıktıkları esnada polis tarafından önleri kesilerek durduruldu.

 

Yapılmak istenen yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirten polislere HDP’liler itiraz etti. Yürümeye kararlı olduklarını belirten grupta yer alan milletvekilleri Dede ve Aydeniz, binadan çıkarak ilerlemeye başladı. Beberaberlerindeki partililer de onları takip etmeye başladı. Ancak polisler bu kez önlerine kalkanlarla barikat kurdukları HDP’lilerin yürümesine engel oldu.

 

GÖZALTILAR VAR

 

Yaşanan tartışma üzerine partililere müdahale eden polisler, HDP Hakkari İl Eş Başkanı Sinan Kaya, Çukurca Belediyesi Eş Başkan Adayı Abubekir Kanar ile birlikte Emine Armut, Hasan Engin, Emin Ertuş, Kenan Kaya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 

 

Milletvekilleri Aydeniz ve Dede’nin polis ablukasına alınan parti binası önündeki bekleyişleri hala devam ediyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha