• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Lice davasında Eşref Hatipoğlu mahkemeye getirilecek

Lice davasında Eşref Hatipoğlu mahkemeye getirilecek
0 0

Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili açılan Lice davasının duruşması 17 Mart’a ertelenirken, tutuksuz yargılanan sanık Eşref Hatipoğlu’nun getirilmesine karar verildi.

24 Aralık 2015 Perşembe 20:15

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da aralarında bulunduğu 3’ü asker ve 13’ü sivil 16 kişinin katledilmesiyle ilgili açılan Lice davasının 5’inci duruşmasına, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tanık ifadeleriyle devam edildi.

 

Duruşma ilk kez, Lice Katliamı’nın aydınlatılması için mücadele eden, mağdurların avukatlarından olan Tahir Elçi’siz yapıldı. Öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Elçi’nin meslektaşları duruşmaya yakalarında fotoğrafıyla katıldı.

 

Mahkeme başkanı duruşmayı, avukatlara başsağlığı dileyerek açtı.

 

Katliam döneminde Lice Belediyesi’nde emlak memuru olarak görevli olan Mehmet Emin Alagöz, sabah saatlerinde askerlerin belediye memurlarını çağırdığını ve çatışma çıktığını söylediğini aktardı.

 

Zaman geçtikçe silah seslerinin artmaya başladığını belirten Alagöz, helikopterin evlere bomba attığını gördüklerini anlattı. Gece saatlerinde çatışmaların durduğunu ve dükkânların bulunduğu yerlerde kırma sesinin geldiğini ifade eden Alagöz, sabah ise tüm dükkânlarının yakılma manzarasıyla karşı karşıya kaldıklarını anlattı.

 

‘Herkesi ölümle tehdit etti’

 

İlçede bir çatışmanın yaşanmadığını ve tek taraflı silahların patlatıldığını dile getiren Alagöz, “Sabah hepimizi İlçe emniyet müdürlüğü önünde topladılar. Duvarın dibine oturup elimiz arkamıza kelepçeleyip, sırtımız dönük. O alanda bizi ölümle tehdit ettiler. Eşref Hatipoğlu o gün oradaki herkesi ölümle tehdit etti” diye konuştu. Bin 500 km yol geldiklerini fakat sanığın gelmediğini belirten Alagöz, “Hukuka karşı inancımızı kaybediyoruz. Adalet güven kalmadı mı o ülke de her şey beklenir. Onun bu olanlardan dolayı tüm sorumlu kişilerden şikâyetçiyim” dedi.

 

‘Evimizi boşaltılar’

 

Tanık olarak dinlenen Metin Bekiroğlu ise berber dükkanın olduğunu ve o gün sabah dükkanda olduğunu belirterek şunları dedi: “Her taraftan silah sesleri geliyordu. Akşama kadar çatışma devam etti. Zırhlı araçları yerleştirmişlerdi. Sabaha kadar ateş ettiler. Askerle hepsi özel giyimliydi. Evleri yakarak bizim eve doğru gidiyordu. Bizim evi boşalttılar” dedi.

 

Hem tanık olarak dinlenen hem de davaya katılma talebinde bulunan Zeyni Delidere, Baki Akman ve Hüseyin Doma ise, askerlerin tüm evleri yaktıklarını belirterek, şikâyetçi olduğunu ve sorumluların yargılanıp cezalandırılmasını istedi.

 

Başbuğ’un dinlenilmesi talep edildi

 

Tanıkların dinlenmesi ardından müşteki avukatlar adına söz alan Avukat Yunus Muratakan, o döneme ait belge ve dosyalarının getirilmesi için Milli Savuma Bakanlığına, katliam günü kullanılan silahların, zırhlı araçların kimler tarafından kullanıldığını, o gün kullanılan helikopterlerin listesini istenilmesini talep etti.

 

Dönemin Diyarbakır Jandarma Asayiş Kolordu Komutan yardımcılığı görevinde bulunan İlker Başbuğ’un dinlemesine talep eden Muratakan, Bahtiyar Aydın’ın emir subayın tespit edilmesini ve sanık Eşref Hatipoğlu’nun tutuklanmasına, tutuklanmadığı takdirde bir sonraki duruşmaya getirilmesine talep etti.

 

Avukat Muratakan’ın ardından savcı mütalaasını verdi. Savcı, sanık Eşref Hatipoğlu’nun müşteki avukatlarının çapraz sorgulama ve soru sorma hakkının sağlanabilmesi için bir sonraki duruşmaya getirmesi yönünde mütalaa verdi.

 

Savcının mütalaasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, katliam gününde okullarda görevli olan öğretmenlerin listenin istenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na, o dönem ait bilgi, belge ve dosyalarının getirilmesi için Diyarbakır Valisine, Jandarma Genel Komutanlığına, Genel Kurmay Başkanlığına, o dönemde bulunan sağlık ocağında çalışan sağlık çalışanların belirlemesi için Sağlık Bakanlığına yazı gönderilmesini karar verdi.

 

Hatipoğlu ifadeye çağırıldı

 

Avukatların diğer taleplerini de reddeden mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan ve önceki duruşmada gizliden ifadesi alınan sanık Eşref Hatipoğlu’nun bir sonraki duruşmaya gelmesi için yazı yazılmasına, gelmediği takdirde zorla getirilmesine yönüne karar vererek, bir sonraki duruşmayı 17 Mart’a erteledi.

 

Ne olmuştu?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te 16 kişi öldürüldü, çok sayıda ev ve işyeri yakıldı. Yüzlerce kişi göçe zorlandı. Öldürülenler arasında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın da vardı.

 

Katliamla ilgili iddianame zamanaşımına bir gün kala kabul edildi, yargılama 21 yıl sonra, 16 Ocak’ta başladı.

 

İddianameye göre saldırıyı, o dönem yetkililerin açıkladığının tersine, PKK yapmadı.

 

Olayın failleri olarak belirlenen, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında “Taammüden öldürme”, “Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik”, “Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 24 yıla kadar hapis cezası istendi. Sanıklar tutuksuz yargılanıyor.

 

Dava Diyarbakır’dan Eskişehir’e, oradan tekrar Diyarbakır’a gönderildi, burada Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle yetkili ağır ceza mahkemesi olmadığından dava İzmir’e taşındı. 13 Haziran 2014’te dava durduruldu.

 

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından, sanıkların yargılanmasının izne tabi olduğunu öne sürerek yargılamayı durdurmuş ve izin gerektiğine hükmetmişti.

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kanunu uyarınca bir ildeki en yüksek kolluk amiri hakim-savcıların hükümlerine tabi. Mahkeme, davanın sanıklarından, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu için de bu genelge uyarınca izin alınması gerektiğine karar verdi ve HSYK’nın 17 numaralı genelgesiyle davayı durdurdu.

 

HSYK 3. Dairesi ise 29 Ocak 2015’te verdiği kararla avukatları haklı buldu ve davanın durdurulma kararını bozdu, davanın İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etmesine karar verdi.

 

Sanıklardan Tünay Yanardağ Ağustos 2015’te hayatını kaybetti. Davanın tek sanığı Hatipoğlu kaldı.

 

KAYNAK: İMC TV 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha