• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Lice tanığı  gözyaşlarını tutamadı

Lice tanığı  gözyaşlarını tutamadı
0 0

Lice davasında tanık öğretmen yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Sanıkların duruşmaya katılmamasına ise tepki yağdı.

24 Aralık 2015 Perşembe 14:22

BAHAR KILIÇGEDİK / HABERDAR - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olaylara ilişkin açılan davaya devam edildi. Güvenlik gerekçesiyle İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü  duruşması müdahil avukatı Tahir Elçi’nin ölümünden dolayı buruk geçti.

 

 

OTURDUĞU KOLTUĞA FOTOĞRAFI KONULDU

 

Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi’nin anıldığı duruşmada hakim avukatlara başsağlığı diledi. Elçi’nin duruşmada oturduğu koltuğa fotoğrafı konuldu. Avukat Yunus Muratakan’ın, talebi üzerine Tahir Elçi'nin daha önce mahkemeye sunduğu yazılı talep tekrar okundu. Avukat Muratakan, "İnsan hakları savunucusu, faili meçhul olayların aydınlatılması için adeta iğne ile kuyu kazarak suçluları ortaya çıkaran başkanımız Tahir Elçi öldürülmüştür. Bu dava için kilometrelerce yol gelen ve bugün aramızda olmayan Tahir Elçi'nin mahkemeye karşı yapmış olduğu son savunmasını bir kez daha okumak istiyorum. Böylelikle kendisini bir kez daha anmış olalım" diye konuştu. Avukat Fethi Gümüş o dönem yaşanılanları anlatarak adil bir yargılama yapılması için sanıkların duruşmaya katılması gerektiğini savundu.

“SANKİ O ANLARI TEKRAR YAŞIYORUM”

 

Duruşmada tanıkların dinlenmesine geçildi. Lice’de o dönem öğretmen olan Mahmut Cantekin, yaşananları gözü yaşlı bir şekilde anlattı.  Cantekin, "Sabah saat 09:00'da öğrencilerle öğretmenler okulda bulunuyorduk. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra okul müdürünün yanına gittim. Tam o sırada top atışları başladı. Okul müdürü, daha önce yapılan eğitim atışı olabileceğini söyledi.

 

Sonra camdan dışarı baktığımda atılan toplar toprağı havaya kaldırıp duman oluşturuyordu. Sonra ben öğrencimi okulun karşısında bulunan dürbünü alması için gönderdim. Bir asker öğrencime, 'Biz köyü yakacağız öğretmenlerine söyle okuldan dışarı çıkmayın' demiş. O da gelip bana söyledi. Ben öğrencime şaka yapıldığını söyledim. Sonra evlere ve okula ateş açıldı.

 

Havadan helikopterin açtığı ateş sonucu çok sayıda ev yandı. Ben kendimi yere attım. Sırtımdan vurulmuştum. Sabah 09:00'da başlayan silah sesleri saat 16.00'ya kadar sürdü. O sırada öğrenciler birer duvar kenarına sığınmış ağlıyorlardı. Yaralı bir şekilde evime gittiğimde eşim ve çocuklarım bir duvar kenarına saklanmışlar ve çok korkmuşlardı. Ben onların yaşadığını görünce çok sevindim. Ortada hiç bir çatışma yoktu. Asker ortada rahatlıkla gezdiğini gördüm. Ama evlerin neden yakıldığını anlayamadım. Birçok kişi hayatını kaybetti. Bugün bu olayı anlatırken sanki o anları yaşıyorum" diye tanık olduğu olayları anlattı.

SANIKLARIN DURUŞMADA OLMAMASINA TEPKİ

 

Duruşma arasında açıklamalar yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Mağdurlar burada, tanıklar burada, ölenlerin yakınları burada fakat sanıklar yok" diyen CHP’li Tanrıkulu, "Sanıkların bir tanesinin Singapur’da öldüğü ifade ediliyor ki dönemin birçok insan hakları ihlallerinden sorumluydu, üsteğmendi o zaman Diyarbakır’da. Diğer sanık, bizim tanıklığımızda işkence talimatı veren Eşref Hatipoğlu. 7 Ekim’de bu mahkemeye duruşmaya geleceğine, kaçak bir şekilde 18 Eylül’de avukat ve mağdur yakınları olmadan ifade verip adeta mahkemeden kaçırıldı. Bugün de duruşmada yok" dedi. Lice Adalet Arıyor Platformu adına açıklamalarda bulunan Şiyar Kaymaz, "Davanın güvenlik gerekçesiyle İzmir’e nakledilmesinden 2 yıl sonra davaya 3 bin 200 kilometre kat ederek gelen aileler, Eşref Hatipoğlu’nu bir türlü sanık sandalyesinde göremediler. Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın, uzman çavuş Yüksel Bayar’ın, öğretmen Ali Nurettin Soyer’in de katillerinin peşindeyiz" dedi. Duruşmayı takip eden bir diğer isim HDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ise "Dava açılması için yürütülen mücadelede bir başarı sağlandı. Fakat sadece 2 sanık var. Bu katliamı işleyenler, işletenler ve arkasındaki güçler sadece 2 kişi değil" ifadelerini kullandı. Duruşma tanıkların dinlenmesi ile devam etti. 

 

BAHAR KILIÇGEDİK | HABERDAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha